Evde kalmak bir süre sonra hep pijama modunda film ya da dizi izlemek anlamına gelmiyor. Evden çalışıyor, evde yemek yiyor, sevdiklerinle yalnızca evde vakit geçiriyor olsan bile her zaman bakımlı hissetmek psikolojik olarak da iyi olmanın en önemli anahtarlarından biri.

 

İşte bu yüzden ev günlerini kendine ayırdığın kıymetli vakitler olarak değerlendirmek son derece önemli. Bu sayede evde kalma sürecini bir gelişim sürecine çevirebileceğin gibi sokağa çıkacağın günler için de kusursuz görünümün ve neşeli ruh halin ile harika bir hazırlık yapabilirsin.

İşte sana evde bakımsız kalmamak için 6 altın öneri!

hareketsiz kalma egzersizden vazgeçme

1. Hareketsiz Kalma, Egzersizden Vazgeçme!

Evde spor yapmak en azından başlangıç aşamasında sana biraz zor gelebilir. Ancak kendini zinde hissetmek ve bakım rutininin ilk aşamasını tamamlamak istiyorsan kendine bir iyilik yap ve egzersizlerini aksatmadan yapmaya çalış.

Bu dönemde evde yapabileceğin pek çok farklı spor bulunuyor. Yoga, pilates, zumba gibi iç mekanlarda yapılabilecek ve vücuda oldukça büyük faydaları olan bu sporlardan birini seçebilir ya da kendin için karışık bir program hazırlayabilirsin. Bu şekilde formunu koruduğun gibi aynı zamanda beden ve ruh sağlığını da en iyi şekilde destekleyebilirsin.

Ayrıca spor saatlerini şık taytlar, eşofmanlar ve üstler ile gerçekleştirerek kendini evin içinde de her zaman şık hissetmenin keyfini çıkarabilirsin. 

her zaman iyi görün

2. Her Zaman İyi Görün!

Evde olduğunda oturduğun yerden kalkmak ve pijamalarını çıkarıp günün içine karışmak  yapman gereken ilk şey. Böylece ev, sıkıldığın ya da bunaldığın bir yer olmaktan çok kendinle sosyalleştiğin eğlenceli bir alan haline gelebilir. Bunun için ise her zaman iyi görünmek için çabalamayı deneyebilirsin.

Aynada gördüğün canlı bir yüz, güzel giysiler, taranmış saçlar ve gülümseyen dudaklar evde bakımlı olmak için atılacak en önemli adımlardan biri.

Şık ev giysileri, rahat ve stil sahibi eşofmanlar bu dönemde en büyük kurtarıcın olmaya aday. Kadınlar için evde giyilebilecek tiril tiril elbiseler, erkekler içinse şort tişört kombinleri harika seçenekler!

Ayrıca daha detaylı bir görünüm için ev kombinlerine bileklik, küpe, kolye gibi aksesuarlar ekleyebilir ya da bandana çeşitleri ile fark yaratabilirsin. 

cilt bakımı

3. Vaktin Varken Cilt Bakımı Yap!

Evde güzellik için bir diğer öneri ise cilt bakımı rutinini hız kesmeden devam ettirmek ya da öyle bir rutinin yoksa ev günlerini fırsat bilip hemen bir tane edinmek. Bunun için cilt tipini öğrenmen, cildinde ne gibi değişimler aradığını bulman ve düzenli olarak uygulamaya geçmen yeterli.

Güzellik merkezlerine ihtiyacın olmadan pürüzsüz ve gergin bir cilde sahip olmak için en sihirli malzemeler mutfağında yer alıyor. Bu malzemeleri kullanarak evde olduğun günlerde seni ışıl ışıl bir cilde kavuşturacak maske tariflerini hayata geçirebilirsin.

Bunun yanı sıra günlük olarak cilt temizliğine dikkat ederek hiç maske kullanmadan da bakımlı bir yüze sahip olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsin. Bu konuda ise en önemli yardımcın gül suyu olabilir! Güzel bir kahve eşliğinde cilt bakımını yaparken kendini daha iyi hissedeceksin. Senin için, evde yapabileceğin ve anına keyif katacak kahve tariflerini yazımızda derledik. 

el ayak bakımı

4. El ve Ayak Bakımlarını Es Geçme!

Bakım denince akla gelen diğer rutinler ise manikür pedikür uygulamaları. Kuaförlere ulaşımın olmadığı bir dönemde olmak evde kendi manikürünü ve pedikürünü yapamayacağın anlamına gelmiyor. Kendini hep bakımlı hissetmek için el ve ayaklarının güzel görünmesini sağlayabilirsin. Aynı zamanda sağlık ve hijyen bakımından da sana fayda sağlayacak bu işlemleri gün içinde kendine ayırdığın keyif saatlerinde gerçekleştirerek bedenini rahatlarken güzelleşmeye bırakabilirsin.

Manikür ve pedikürden sonra kadınlar için renkli oje çeşitleri güzellik ölçütlerinin olmazsa olmazlarından! Erkekler içinse sık sık dezenfektana maruz kalan ellerini nemlendirmeleri daha iyi hissetmelerini sağlayacak.

saç ve sakal bakımı

5. Sakal ve Saçını Göze Hoş Hale Getirebilirsin

Corona virüs salgını nedeniyle berberler 21 Mart tarihinden bugüne kapalı. Erkekler de uzayan saç ve sakalları konusunda oldukça muzdarip durumda. Eğer evde saçını kesmeyi göze alamıyorsan en azından uzayan kısımlarını kısaltabilirsin. Bunun için tek ihtiyacın olan bir makas ve ayna.

Saçın uzayan kısımlarını kesmeden önce saçın hafif nemli olması işini kolaylaştıracaktır. Saçını keseceğin alanı belirlerken gerektiğinde oturabileceğin ve etrafı kirletmekten kaygılanmadığın bir yer seçebilirsin. Ardından uzamış kısımları göz kararı yavaşça kesmeye başlayabilirsin.

Sakal kesiminde işin daha kolay. Sakal kullanmıyorsan uzayan sakalını jilet yardımıyla traş edebilirsin. Sakalını hafif kısaltmak istersen de yine makas yardımıyla sakalını eşit ve gözüne hoş gelecek şekilde kesebileceğine eminiz.

saç bakımı

6. Saçlarını Bakımlı Tut!

Saçlar, hem kadınlar hem de erkekler için bakımın en temel ögelerinden biri. Bu yüzden evde bakımlı olma önerileri arasında saçların yer alması adeta bir gereklilik. Bu dönemde daha bakımlı ve güzel ya da yakışıklı hissetmek için saçlarına özel bakımlar uygulayabilirsin. Haftada bir zeytinyağı maskesi yapmak ya da Hindistan cevizi yağı masajları saçlarını güçlendirirken parlak bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olur. Saç tipine göre kuru ve yağlı saçlar için özel tarifler de bakımını güçlendirmek için değerlendirebileceğin alternatifler arasında yer alıyor. 

eçanta Evde Yaşam Serisi

evde yaşam serisi

Bütün bunlarla birlikte evde kalınan bu günlerde bedene yapılan bakım gibi psikoloji ve ruhsal motivasyonun da ne kadar önemli olduğunu unutma! Evde geçirdiğimiz bu süreçte hoşuna gidebileceğini düşündüğümüz Evde Yaşam serisi hazırlık.