Black friday terimini duyduğun an aklında hemen alışveriş senaryoları canlanmaya başladı bile, öyle değil mi? Dilimizdeki karşılığını efsane cuma, kara cuma, siyah cuma kelimeleri tanımlar. Peki, temel mantığı ve amacıyla black friday nedir?

 

eçanta Black Friday Kampanyaları için hemen linke tıkla; efsane fırsatları kaçırma!


black friday nedir

 

Online alışveriş sitelerinde de büyük ses getiren, alışveriş çılgınlığı black friday ne zaman? Pek çok kişinin alışverişlerini özellikle denk getirmeye çalıştığı adeta dört gözle beklediği kara cuma 2023 yılında hangi tarihe denk gelecek?

 

Esasında Türk ve İslam geleneğinde haftanın en kutsal ve hayırlı günü olarak kabul edilen cuma gününü ‘black friday’ veya ‘kara cuma’ kullanımlarıyla popülerleştirmek kültürümüze tanıdık değil; ama elbette bu konuda yorum ve takdir sana ait.

 

Peki, şimdi kara cuma nedir, kaynağı ve kökeni nereye dayanıyor, bu günü nasıl değerlendirebilirsin bu detaylara değinelim birlikte!

 

 

Black Friday Nedir?

 

Bayram alışverişini bilirsin… Bayrama sayılı günler kala bir telaş ‘bayramlık’ aldığın günleri hatırla, belki de hala aynı heyecanı yaşıyor bile olabilirsin :) Aslında farkında olmasan bile black friday anlamı da bu tarz bir geleneğe dayanıyor. Nasıl yani? Dedin sanki, hemen açalım konuyu:

 

Black friday kullanımının tam anlamına karşılık gelen açıklama: ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma black friday olarak kabul edilir. Black friday günü, zannettiğinden çok daha eski. 1932 yılından itibaren Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilmiş durumda.

 

Hristiyan inancına göre 25 Aralık günü Noel Bayramı’dır. Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş, Milat Yortusu olarak da bilinir. Tıpkı ülkemizde ve tüm Müslüman alemindeki dini bayramlarda olduğu gibi bu günde; yani Hz. İsa’nın doğum gününde Hristiyan dünyası, sevdikleri ve aileleriyle bir araya gelir, büyük ve zengin bir masada uzun süren sohbetler eşliğinde yemek yenir, tanıdık olduğun üzere çam ağaçları süslenir gibi gibi…


black friday kara cumaBugün için yapılan hazırlıklardan biri de black friday. Kara cuma günü marketler, alışveriş merkezleri, mağazalar normalden çok daha uzun mesai yapar; erken açılır ve geç kapanır. Geleneklerine göre kutsal kabul ettikleri bu gün için pek çok kişi hem kendisi hem evi hem ailesi hem de sevdikleri için hediyeler alır, hazırlıklar yaparlar. Düşün ki biz nasıl bayram hazırlığı yapıyoruz, Ramazan ayı geldiğinde ev içinde farklı bir telaş yaşanıyor; bir benzerini de bu şekilde zihninde canlandırabilirsin.

 

Bu hazırlıkların ışığında satışı canlandırmak için markalar, mağazalar, marketler ve alışveriş yapılabilecek tüm mekanlarda indirimler başlatılır. Bu indirimler normalden farklı olarak gerçekten büyük indirimlerdir. Zaten alışverişin de bu kadar yoğun yapılabilmesinin asıl nedenlerinden biri de indirimlerin beklenmedik derecede cazip olmasıdır. Bunun yanı sıra black friday resmi bir tatil değildir.

 

Peki, neden herhangi bir friday değil da ‘kara, black’ tanımı kullanılmış, neden black friday?

 

1932 yılında başlatılan Noel alışverişi, 1961 yılına kadar aynı şekilde devam etmiş. Akımı ilk başlatan ABD olmuş, daha sonra onu İngiltere ve Kanada takip etmiş. 1961 yılının ise bu akımda kilit bir rolü var. Bu yılın indirimlerine ek olarak bir de kampanyalar eklenince müşteriler izdiham yaratmış, alışveriş günü kapsamında adeta trafik tıkanmış… 

 

Mağazalar çok erken saatlerde hatta günün ilk ışıklarıyla açılıp gece geç saatlere kadar çalışmaya devam etse de bu izdiham bir türlü engellenememiş. Gözünde canlandırabileceğin üzere mağaza önündeki kuyruklar, etrafa dağılmış kıyafetler, market reyonlarındaki dağınıklık, insanlar arasındaki kargaşa gibi gibi olumsuz faktörler neticesinde bu güne 1961 yılından sonra kara cuma denilmeye başlanmış.

 

 

Black Friday Ne Zaman?

 

Salt kültürden bağımsız olarak artık tüm dünyada dört gözle beklenen, indirimleriyle şok etkisi yaratan, marka devlerinin ciddi kampanyalar düzenlediği efsane kara cuma ne zaman? 

 

Black friday 2023 yılında 3 Kasım tarihinde başlayacak. Yani, efsane cuma tarihi olarak 3 Kasım 2023 Cuma gününü kaydedebilir; bütçenizde bu tarihe göre düzenleme yapabilirsiniz. Zira, yıl boyu almak isteyip de alamadığınız, bütçenizin yetersiz geldiği belli birtakım ihtiyaçlarınızı veya kendinizi, sevdiklerinizi mutlu etmek adına hoşunuza giden hediyeleri bu tarihte satın alabilir, hem keyifli hem de kârlı bir gün geçirebilirsiniz!

 

Hristiyan kültüründe Noel, bir çeşit tatil olduğu için perakende satış yapan tüm firmalar bu güne sıkı hazırlanıyor. Ülkemizde kasım ayında böyle bir tatil söz konusu olmasa da alışveriş tutkunlarının ‘bayram’ ettiği bir gün. Nihayetinde satış gerçekleştirecek olan firmaların yıllık gelirlerinin %20’si bu kritik dönemi kapsıyor.

black friday

Black Friday Nasıl Değerlendirilir?

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son zamanlarda black friday kültürü hızla yayılıyor.  Dünyanın önde gelen, tanınmış marka devleri perakende satışlarda akılalmaz indirimler uygular black friday gününde. İnternette veya mağazalarda gezinirken neredeyse %80’e varan indirimleri görünce sen de kısa süreli bir şok yaşayabilirsin. Sonra beyin komut verir, hemen harekete geçer, kaçırma bu fırsatları!

 

Black friday 2023 günü etiket fiyatlarındaki cazip düşüşe kayıtsız kalmak zor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin de etkisiyle ekonomi çalkantılı bir süreçte. Haliyle alım gücü de epeyce düştü. Pek çok kişi keyfi alışverişlerini neredeyse durdurdu, gerçek ihtiyaçlarını bile zor karşılayabiliyor. İşte böyle bir dönemde adeta ilaç gibi gelen indirimleri de kaçırmamak, ne zamandır almayı planladığın her türlü ürünü alabilme imkanı bulmak mantıklı bir fikir gibi görünüyor, ne dersin?

 

Peki, black friday gününde nasıl alışveriş yapabilirsin? Bu günü en iyi nasıl değerlendirebilirsin?

 

black friday fırsatları

 

Öncelikle black friday indirimlerinde hızlı adımlar atman gerekiyor. Eğer online mağaza üzerinden alışveriş yapacaksan şimdiden istediğin modelleri takip etmeye başlamanı öneririz; zira çabucak tükenebilir.

 

Eğer imkanın varsa erkenden ilgili mağaza veya alışveriş merkezinde bulunmalısın. Unutma ki şu an tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 pandemi sürecindeyiz. Kalabalık ortamlarda bulunmak yeterince riskliyken lütfen sen de en sakin olabilecek alışveriş saatlerini seçmeyi dene.

 

Bizim önerimiz elbette internet üzerinden alışveriş yapman. 2023 Black Friday günü tüm dünyada büyük bir alışveriş çılgınlığı yaşanacağı için senin adına en güvenlisi evde kalmak ve markaların internet satış siteleri üzerinden alışveriş yapmak olacak.

 

Şimdiden almayı beklediğin, aklında olan, ihtiyaç duyabileceğin ürünleri belirleyip linklerini telefonuna kaydedebilirsin. Böylece black friday günü gelip çattığında almayı planladığın ürünlere hızlıca ulaşıp tükenmeden satın alabilirsin; zira bu denli yoğun kullanıcı internet sitelerinde de yavaşlığa neden olabiliyor.

 

 

Black Friday eçanta Fırsatlarını Kaçırma!

 

Yerli & yabancı çanta marka devlerini tek platformda buluşturan eçanta kalitesini deneyimlemeye ne dersin? Black friday günü özel indirim ve kampanyalar düzenlenecek olan eçantada her zevke ve bütçeye hitap eden binlerce çeşit çanta modeli yer alıyor. 

 

Kadın ve erkekler için çantalar, unisex modeller, ister spor ister günlük ister şık kombinlerine uyum sağlayabilecek birbirinden kaliteli çanta çeşitleri, valizler, seyahat çantaları, bebek bakım çantaları, okul çantası, cüzdan, kamp çantası, laptop ve evrak çantası gibi dilediğin tüm kategorilerde hızlı ve güvenli alışveriş yapabilirsin!

 

Hayatın her anına eşlik edebilecek çanta modelleri, benim stilim belli diyen tüm tüketicilerin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek nitelikte!

 

black friday indirimleri

 

İlgini Çekebilir:

Bilgisayar Çantası Trendleri

Tarzınıza Göre Cüzdan Seçimleri

Çantan Senin Hakkında Ne Söylüyor?

Her Sezona Uygun Çanta Modelleri

Her Kadının Sahip Olması Gereken Çanta Modelleri

Etiketlendi: Moda Dünyası Trendler