Ayaklarında her organa özel farklı bir nokta olduğunu biliyor muydun? Ayakların ne kadar rahat ederse tüm vücudun için konforu yakalaman da o kadar mümkün! Yani, rahatsız ve sana dar gelen, ayaklarını sıkan veya arkasına, ucuna değen yanlış seçilmiş ayakkabılar günün büyük bölümünü senin için oldukça zorlayıcı bir deneyime dönüştürebilir; hareket ederken sana acı verebilir ve hatta ayaklarında yaralar oluşabilir maalesef…

 

Online alışveriş yaparken ayakkabının kalıbını kestiremeyerek dar bir ayakkabı satın almış olabilirsin, ayakkabını aldığın zamandan bu yana biraz kilo almış olabilirsin, ayakların şişmiş veya vücudun su toplamış da olabilir. İşte bu gibi durumlarda, ayakkabın ayağına dar gelmeye başladığında ne yapmalısın? Güzelim ayakkabı dolabın bir köşesinde boynu bükük giyilmeyi bekliyorsa, senin de her seferinde elin gidiyor ama sırf ayağına vurduğu için vazgeçiyorsan artık bu duruma bir çare bulmanın vakti gelmiş demektir!


dar gelen ayakkabı nasıl genişletilir

Peki, dar gelen ayakkabı nasıl genişletilir? Evinden hiç dışarı çıkmana bile gerek kalmadan birkaç basit yöntemle dar gelen ayakkabılarını hayata döndürerek ayakların için uygun ölçülerde genişlemesini sağlayabilirsin. Üstelik bu yöntemleri uygulamak için ayakkabı tamir bilgisine falan ihtiyacın da yok; hiç zorlanmayacaksın. Tek yapman gereken senin için listelediğimiz yöntemlerden gözüne kestirdiğin bir tanesini seçip uygulamak!

 

İşte sana, ayakkabıların dar gelmeye başladığında ya da yeni aldığın ayakkabını genişletmek için kullanabileceğin en kolayından 7 fikir!

dar gelen ayakkabı genişletme

Dar Gelen Ayakkabıyı Genişletmenin 7 Basit Yolu

 

Pek çoğumuz gibi senin de başına gelmiştir internetten satın aldığın ayakkabı ayak ölçülerine dar olabilir, önceden satın aldığın ayakkabılara artık kilo aldığın için ayağını sığdırmakta zorlanabilirsin veya yeni aldığın ayakkabı senin ayak modeline uygun kalıp alana dek biraz dar ve sıkı gelebilir…

 

Peki bu gibi durumlarda ne yapılabilir? Dar gelen ayakkabıyı genişletmek için hangi yöntemler uygulanabilir? Gün içinde yürürken, ayaktayken, yani sen aktifken hareket kabiliyetini sınırlandıran ayakkabını nasıl genişletebilirsin?

 

Şimdi dilersen tıpkı külkedisinin camdan ayakkabısı gibi tam ayağına uyacak ayakkabılara ulaşmanın sırlarını açıklayalım. Hazırsan başlıyoruz!

 

1. Yöntem: Ayakkabılarını Su Torbalarıyla Dondur

 

Evet kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir, ayakkabı dondurmak… Ama ne kadar işe yaradığını görünce bu yöntem seni epey güldürecek! Adımları tek tek uyguladığında her seferinde işe yarayacak olan denenmiş bir yöntemdir üstelik.

 

Yapman gereken adımları şimdi açıklıyoruz:

 

 • Sana dar gelen ayakkabını eğer varsa toz, çamur ve kirden arındır. Bunun için nemli bir bezden yardım alabilirsin.

 • Dondurucu için dayanıklı ağzı kilitli torbalardan veya buzdolabı poşetlerinden 2 adet al ve içine su doldur. Daha sonra bu iki torbanın ağzını sıkıca kapattığından emin ol.

 • Şimdi bu iki torbayı ayakkabılarına iyice, her yerine sığacak şekilde yerleştir ve ayakkabılarını da tekrar bir poşete oy. Dondurucunun ve oradaki besinlerin kirlenmesini istemezsin, öyle değil mi?

 • Torbadaki su tamamen donuncaya kadar ayakkabını dondurucuda beklet.

 • Torbadaki su donarken bu esnada ayakkabın da aynı oranda genişleyecek.

 • Ayakkabını çıkardığında yarım saat kadar oda ısısında bekletip kullanabilirsin.


buz torbası

2. Yöntem: Kalın Bir Çift Çorapla Birlikte Ayakkabılarını Giy

 

Kışın uygulaması daha keyifli bir yöntemle karşındayız! Çok basit gibi görünse de epey işe yarayan bir yöntem bu. Üstelik ayakkabınla test sürüşüne çıkma imkanı da sunuyor! Şimdi yapman gerekeni hemen açıklayalım:

 

 • Sahip olduğun en ama en kalın çoraplarını giy. Eğer çok kalın bir çorabın yoksa birkaç çorabı üst üste giyebilirsin.

 • Çorapları giydikten sonra genişletmek istediğin ayakkabılarının altını sil ve ayakkabılarını giy. 

 • Ayakkabılarında evin içinde bir süre dolaşabilirsin, hatta sana tavsiyemiz bu yöntemi gün içinde aklına geldikçe deneyebilirsin; ta ki yeterince genişleyene kadar :)

 • Bu süre zarfında ayakkabılarına çoraplar daha çok baskı yapacağı için ister istemez dar gelen ayakkabıların genişlemeye başlayacaktır. İşte bu kadar kolay!

 

İpucu: Kalın çorapla ayakkabı genişletme süresini kısaltmak istersen bu aşamada saç kurutma makinenden yardım alabilirsin! Ayakkabılarını giydikten sonra birkaç dakika kurutma makinesini ayaklarına doğru tut ve ısınmasını sağla. Bu esnada parmaklarını da içeriden açıp uç kısmını da genişletebilirsin. İşlem tamam!


ayakkabı genişletme yolları

3. Yöntem: Patatesleri Soyup Ayakkabının Ucuna Koy

 

Aklına malum portakallı tekerleme geldiyse evet tamam, şimdi konuya dönelim. Kurtarılması gereken yara bere içinde ayaklar var! Eğer ayakkabının ucu parmaklarına vuruyor ve bu nedenle yürümekte zorlanıyorsan bu yöntem kesinlikle işine yarayacak. Nasıl mı? Hemen anlatalım:

 

 • 2 adet patatesi soymalısın önce.

 • Soyduktan sonra ayakkabının ucuna doğru iyice ittirerek yerleştir.

 • Ayakkabının ucundaki patatesi mümkünse 1 gün beklet.

 • Patatesin bulunduğu uç bölüm bu aşamada genişleyecektir. Bu kadar basit!


patates

4. Yöntem: Ayak Numarana Uygun Kalıbı Ayakkabına Yerleştir

 

Eğer evde senin ayak numarana uygun bir ayakkabı kalıbı varsa çok şanslısın bu yöntemi hemen uygulayabilirsin. Tek yapman gereken bu kalıbı dar gelen ayakkabının içine tam olarak yerleştirdikten sonra 1 veya 2 gün bu şekilde bekletmek. Birkaç gün sonra ayakkabını denediğinde artık ayağına tam olduğunu, ayağını sıkmadığını fark edeceksin. Tebrikler!


ayakkabı kalıbı

5. Yöntem: Sirkeli Gazete Kağıtlarını Ayakkabılarına Yerleştir

 

Sıradaki yöntem hem çok basit hem de ayakkabılarını kokudan arındıracak bir çözüm. Dar gelen, genişletmek istediğin ayakkabılarını gazete ve sirkeyle nasıl uygun ölçüye getirebilirsin? İşte yanıtı!

 

 • Gazete kağıtlarını herhangi bir çeşit sirkeyle iyice ıslat.

 • Fazla sirkeyi, gazeteyi sıkarak akıt.

 • Daha sonra bu gazete kağıdı parçalarını sıkı sıkı ayakkabılarının tüm iç bölmesine iyice yerleştir.

 • Ayakkabılarını bu şekilde 1 gün boyunca beklet.

 • Ertesi gün ayakkabılarını dene ve farkı gör! İşte bu kadar…


gazete

6. Yöntem: Ayakkabı Genişleten Sprey Köpük Kullanabilirsin

 

Ayakkabı mağazalarında veya online ayakkabı satış platformlarında bu gibi durumlar için çözümler mevcut! Eğer deri ayakkabını hemen genişletmek istiyorsan bu durumlar için özel üretilmiş, uygun fiyatlara satılan ayakkabı genişleten sprey köpük alarak aşağıdaki uygulama aşamalarını uygulayabilirsin:

 

 • Genişlemesini istediğin bölgelere, deri ayakkabının içine bu köpüğü sık.

 • Sıktığın bölgedeki köpük ayakkabının genişlemesini sağlayacak; üstelik dakikalar içinde!

 • Bu köpük kısa sürede eriyip kaybolacaktır. Ayakkabına herhangi bir zarar vermeyecek, iz bırakmayacaktır.

 • Böylece giydiğinde ayakkabın hem genişlemiş olacak hem de ıslaklık hissi oluşmayacak!


ayakkabı genişleten sprey

7. Yöntem: Islak Havluyla Ayakkabılarını Genişletebilirsin

 

Küçük el havlularıyla dar gelen ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz. Bu sayede ayağınızın ucunu, arkasını ya da yanlarını sıkan, rahatsız eden ayakkabılarınızı ayaklarınız için uygun ölçüye kolayca kavuşturabilirsiniz! Nasıl mı? İşte yanıtlar!

 

 • Küçük el havlularından 2 adet alın ve ıslatıp fazla suyunu sıkın.

 • Islattıktan sonra, öncelikle ayakkabının üst uç bölümünü nemlendirin.

 • Eğer ayakkabının ucu kapalıysa zarar görmemesi için pamuk ya da peçete ile iç kısımdaki uç bölümü kapatın. 

 • Eğer ayakkabınızın ucu açık ise havluyu iç kısma tamamen yerleştirmeden önce iç kısımdan ucu açık olan bölüme doğru ittirerek 4-5 kez deneme yapın.

 • Ardından nemli havluyu ayakkabının içine tam yerleşecek ve boş yer kalmayacak şekilde koyun.

 • Bu şekilde 24 saat yani 1 gün süresince bekletin. Eğer aceleniz varsa 5-8 saat sonra ayakkabınızı deneyebilir; duruma göre kullanabilir veya bekletebilirsiniz.


havluyla ayakkabı genişletme

İlgini Çekebilir:

Cesur ve Şık: Beyaz Çanta Nasıl Temizlenir?

Corona Virüs Çanta Dezenfekte Önerileri

Deri Çanta Nasıl Temizlenir? Tüm Püf Noktalar!

Süet Çanta Nasıl Temizlenir? En Pratik ve Etkili Yöntemler

Beyaz Spor Ayakkabı Temizlemenin 5 Kolay Yolu

Etiketlendi: Faydalı Bilgiler