Yaz tatili, kış tatili, bahar tatili, yurt dışı tatili, kültür tatili, bayram tatili… Tatil konseptini farklı şekillerde çeşitlendirebilmek mümkün. Tüm bu konseptlerin ortak noktası ise hangi tür olursa olsun, tatillerin yılın en güzel günleri olması diyebiliriz. Tatili çok daha keyifli ve güzel yapan şey de her olasılığa hazırlıklı bir tatil çantası ile seyahate çıkmak!

Sizin için de kimi zaman tatil çantası hazırlamak sancılı bir sürece dönüşüyor mü? Peki nedenini hiç düşündün mü? Bunun en büyük nedeni, tatil çantasını hazırlamaya nasıl ve nereden başlanacağını tam olarak bilmemek. Biz senin işini kolaylaştırmak ve tatile pratik bir şekilde hazırlanman için önerilerimizi derledik. İşte tüm tatillerde kullanabileceğin tatil çantası hazırlık sürecine dair faydalı ipuçları.

İçeriğimizde bulabileceğin başlıkları senin için özet haline getirdik
 
 1. Tatil Çantası Nedir?
 2. Tatil Çantasında Götüreceklerinin Listesini Çıkart
 3. Kıyafetleri Gözden Geçir
 4. Konforlu Bir Tatil İçin Ayakkabıları Unutmayın
 5. Kişisel İhtiyaçlarını Göz Ardı Etme
 6. Düzenli Bir Tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Edinin
 7. İlaçlarını Yanına Aldığından Emin Ol
 8. Kırılabilecek Eşyaları Korumaya Alın
 9. Elektronik Gereçleri Pas Geçmeyin
 10. Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para
 11. Her Şeyi Son Kez Tekrar ve Kontrol Edin
 12. Tatil İçin En Doğru Tatil Çantasına Sahip Misin?

Tatil Çantası Nedir?

Tatil çantası hazırlamaya, öncelikle tatil çantasının ne olduğunu kavrayarak başlamakta yarar var. Tatil çantası, aslında en basit tanımıyla seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabileceğin her şeyi barındıran çanta. Bu kimi zaman büyük bir valiz, kimi zaman bir sırt çantası, kimi zaman da yalnızca portatif bir el çantası olabilir.

Tatil Çantası Nedir?

Seyahatin uzunluğu, türü ve senin ihtiyaç duyacağın eşyaları boyutlarına göre seçeceğin tatil çantasında ihtiyaç dışı hiçbir şeyin olmadığından da emin olman gerekiyor; çünkü aksi takdirde, tatildeyken gereksinim duyabileceğin eşyalara ulaşmanın zorlaşabileceği gibi gereksiz yüklerin ağırlığını da taşımak durumunda kalabilirsin. Peki tatil çantası hazırlarken nelere önem vermek gerekiyor?

Tatil Çantasında Götüreceklerinin Listesini Çıkart

Boş çantayı önüne koyup hangi eşyanın gerekli olduğu konusunda kararsızlık yaşamadan önce bir kalem ve bir kağıt alarak tatilinin türüne göre mutlaka yanında bulundurman gereken eşyaların madde madde listesini çıkarabilirsin. Böylece hem çantaya neleri koyup neleri koymadığın konusunda tedirginlik yaşamazsın hem de çantada gereksiz eşyaların yer kaplamasını önlemiş olursun.

Bildiğin gibi, her şehrin iklimi farklı. Dolayısıyla hava durumuna göre ihtiyaç duyabileceğin eşyalar da değişiklik gösterecektir. Bu nedenle listeyi oluştururken tatile gidilecek yerin hava durumunu kontrol etmeyi unutma! Diğer yandan, tatile hangi ulaşım aracıyla gideceğin de önemli; çünkü her ulaşım aracı şahsi aracın kadar kapasiteye sahip olmayacaktır ve bu nedenle birtakım kurallara sahip olabilir.

Örneğin uçakla gidilecek yolculuklarda sıvı kısıtlamasına uymak ve kabin boy çantaların ölçülerine dikkat etmek gerekiyor. Hangi hava yolu şirketinin hangi ölçülerde çanta kabul ettiğini öğrenmek için Nedir Bu Kabin Boy? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kıyafetleri Gözden Geçir

Geldik işin zor kısmına. Biliyoruz, kıyafet seçmek oldukça zor. Tatilde ne giyilir diye düşünüp durarak da bir yere varılmıyor; ancak biz sana kilit noktaları söyleyerek bir kategori oluşturacağız ve tatilde ne giyileceğine dair ipuçları vereceğiz. Sen de bu çerçevede valizini hazırlayabilirsin.

Kıyafetleri Gözden Geçirin

Öncelikle dolabındaki tüm kıyafetleri yanına almanın imkânsız olduğunu sana hatırlatalım. Seçim yapmaya temel kıyafetlerden başlayabilirsin. Günlük kombinler oluşturman işini kolaylaştıracaktır. Bir pantolonla birden fazla kombin ayarlayarak yanına alman gereken kıyafet sayısını azaltabilirsin.

Ayakkabı konusunda da tatile giderken ne giyilir diye düşündüğünü biliyoruz. Ayakkabı tercihin kesinlikle rahat ayakkabılardan yana olmalı. Tatilde bol bol gezerken ayaklarının rahat olmasına ihtiyaç duyacaksın.

Deniz ya da havuzu olan bir yere gidiyorsan valize girecek öncelikli parça kesinlikle mayon. Tatil yerlerinde mayolar normalde olduğundan çok daha yüksek fiyatlarla satıldığı için valiz hazırlarken ilk iş mayo ve bikinileri hazırlamak.

Hava durumu tahminleri, tatil çantasına dahil etmen gereken kıyafetlerin hangileri olduğunu büyük ölçüde belirliyor. Buna ek olarak, tatil planında gezilecek-görülecek yerlerin giysi kurallarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Sonuçta bir gece kulübünde giyilecek kıyafet ile müzede veya tarihi bir ibadet yerinde giyilecek kıyafet aynı olmayacaktır.

Öte yandan fazla yer kaplamaması adına kıyafetleri tatil çantasına yerleştirirken katlayarak koymak yerine rulo haline getirip yan yana dizmeyi düşünebilirsiniz. Yanınıza alacağınız diğer pek çok şeyi düşününce giysileri rulo yapma fikri, bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Ama yine de gereğinden fazla kıyafeti tatil çantasına dahil etmemeniz, her durumda işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca kıyafetlerle birlikte tatilde yanınızda olması gereken çantaları da unutmamak gerekiyor. Özellikle kadınlar için bu anlamda çok fazla seçenek var, ancak kısıtlı bir alana sahip olunduğu düşünüldüğünde günlük bir kol çantası ya da bel çantası ile akşam yemekleri ve gece gidilecek etkinlikler için bir adet portföy çanta almanın yeterli olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Konforlu Bir Tatil İçin Ayakkabıları Unutmayın

Kaç çift ayakkabı almanız gerektiği, aslında seyahatin uzunluğuna ve ne tür aktiviteler yapılacağına bağlı. Örneğin 1-2 haftalık bir tatil için en fazla 3 çift ayakkabı işinizi rahatlıkla görecektir. Seçeceğiniz ayakkabıların da işlevsel ve çok yönlü olduğundan emin olmanızda yarar var.

Konforlu Bir Tatil İçin Ayakkabıları Unutmayın

Örneğin spor bir ayakkabı ile uzun yürüyüşler yapabilir, müzeleri gezebilir ve günlük sporunuzu yapabilirsiniz. En hantal ayakkabılarınızı tatil çantasında yer kaplamaması için yolculuk sırasında giymenizi öneririz. Diğer ayakkabılarınızın da içini çoraplarınızla doldurarak tatil çantasında daha fazla alan yaratabilmeniz mümkün.

Kişisel İhtiyaçlarını Göz Ardı Etme

Bakım ürünlerini yanına almadığın takdirde alacağın geçici ürünler seni tatmin etmeyebilir. Bu nedenle bir seyahat kiti satın alarak bakım ürünlerini bu setteki tüplere ve kaplara koyabilirsin. Şampuanın, saç kremin, duş jelin o küçük kaplarla yanına aldığında çok rahat edeceksin. Bununla birlikte hâli hazırda kullandığın ürünlerin seyahat boylarını almak da bir alternatif. Kişisel bakım ürünleri, kesinlikle tatile gitmeden alınması gerekenler listemizde yer alıyor. Diş fırçası, diş macunu, deodorant, nemlendirici, parfüm… Kendi kullandığın ürünleri gittiğin yerde bulamama ihtimaline karşı tüm bunları çantana atmakta fayda var.

Kişisel İhtiyaçlarını Göz Ardı Etme

Tatilin ister kış tatili ister yaz tatili olsun, yanına her zaman kullandığın güneş kremini almayı unutma. Hatta sıcak bir yere gidiyorsan sizi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha çok koruyacağını düşündüğün bir güneş kremini de yanında bulundur. Tatilde bronzlaşmak için ise havuç ya da kakao yağı içeren bronzlaştırıcı yağlar sana yardımcı olabilir. Güneşin cildini çok kurutması ihtimaline karşı da aloe vera özlü bir nemlendiriciden yararlanabilirsin.

Kadınların tatile giderken yanına alması gerekenler listesi, erkeklere göre şüphesiz daha kalabalık. Makyaj malzemeleri başlı başına ayrı bir çanta gerektiriyor. Bu konuda da sana bir tavsiyemiz var; günlük makyajını yapman için yeterli olan makyaj malzemelerini yanına al, buna ekstra olarak bir kırmızı ruj ekle. Kırmızı ruj ile günlük makyajını birden gece makyajına çevirebilirsin; ancak makyaj temizle ürünlerini de yanına almayı ihmal etme. Erkekler için ise tıraş makinesi ve tıraş losyonu olmazsa olmaz.

Bir otelde kalacak olsan dahi yanına havlu almayı unutma. Sırt çantası ile seyahat ederken havlunun çok yer kaplayacağını düşünebilirsin; ancak havluyu rulo şeklinde çantana yerleştirdiğinde sandığın kadar çok yer kaplamayacak.

Düzenli Bir Tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Edinin

Düzenli Bir Tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Edinin

Tatil çantasının en etkili şekilde hazırlanabilmesinde düzenleyici araçlar büyük rol oynuyor. Örneğin ayakkabıları ayrı, iç çamaşırlarını ayrı, elektronik ürünleri ayrı yerleştirebilmeyi sağlayan valiz düzenleyici çantalardan edinerek hem tatil çantanızdaki tüm alanları etkili bir şekilde doldurabilir hem de tüm eşyaların birbiriyle karışmasının önüne geçebilirsiniz. Kipling’in çanta seti, tatil çantanızda kullanabileceğiniz seyahat düzenleyicilere güzel bir örnek olabilir.

İlaçlarını Yanına Aldığından Emin Ol

Düzenli olarak kullandığınız ilaçların varsa, mutlaka tatil çantanda yer almalılar. Ağrı kesici, kas gevşetici, mide koruyucu gibi kolay bulunabilecek ilaçları ise isterseniz yanınıza almayabilirsin; fakat tatile gideceğiniz yerde eczane bulabilmek çok mümkün değilse veya bu gibi sağlık birimlerine ulaşımın kolay olup olmadığı hakkında fikrin yoksa ne olur ne olmaz diyerek ağrı kesicilerini de tatil çantana koymanızda fayda var.

İlaçlarını Yanına Aldığından Emin Ol

Bunun yanı sıra; ağrı kesici, ateş düşürücü, kas gevşetici ilaçlar tatilde hayat kurtarıcı olabilir. Kas gevşetici ilaç yerine kas gevşetici krem de tercih edebilirsin.

Kırılabilecek Eşyaları Korumaya Alın 

Gözlük, tablet gibi eşyalar, tatil çantanızdaki kalabalıkta zarar görebilir. Bu olasılığı düşünerek kırılabilecek tüm eşyalarınızı kapaklı bir kutu içine koyup yumuşak dokuya sahip kıyafetlerin arasına yerleştirmelisiniz. Aksi halde kırılan eşyaların parçaları diğer eşyalara zarar verebileceği gibi maddi hasarlara da yol açabilir.

Elektronik Gereçleri Pas Geçmeyin

Şimdilerde akıllı telefonlar her ne kadar fotoğraf ve video çekme işini pratikleştirse de fotoğraf makinen ve video kaydedicinle tatilin her anını ölümsüzleştirmek istiyorsan bunları da tatil çantası hazırlarken listene eklemelisin. Ayrıca bu gereçlerin şarj kabloları, adaptörleri ve hafıza kartlarını da plana dahil etmek gerekiyor. Yoksa güzel bir kare yakaladığın anda fotoğraf makinenin şarjının bitmesi gibi kötü sürprizlerle karşılaşman işten bile değil!

 

Bunlara ek olarak, telefon ve diğer tüm elektronik gereçlerin için yanında, artık günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan powerbank’ini de unutmamalısın! Powerbank’ini tatil çantana koyarken bataryasının dolu olduğundan da emin olmanda fayda var.

Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para

Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para

Herhangi biri olmazsa tatile gidilemeyen, son derece önemli şeyleri ardında bırakıp sonra tekrar eve dönmek zorunda kalanlardan olmamak için kimliğinizi, pasaportunuzu, biletlerinizi, evinizin anahtarlarını ve yeterli miktarda nakdi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Hatta kaybolması halinde kullanabilmek için çantanızda ikinci bir kimlik olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu gibi kritik derecede önem sahibi şeylere kolay bir şekilde ulaşabilmek için el çantası hazırlamanız da iyi bir fikir olabilir.

Her Şeyi Son Kez Tekrar ve Kontrol Edin 

Artık tatile hazır olmanız için önünüzde bir-iki ufak adım kaldı. Bu anlamda öncelikle, en başta hazırladığınız listenin eksiksiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekiyorsa aklınıza sonradan gelen maddeleri de eklemeli ve bu maddelerin tatil çantanızda bulunduğundan da emin olmalısınız.

Her Şeyi Son Kez Tekrar ve Kontrol Edin

Daha sonra tüm eşyalarınızın ve özellikle ilaç, güneş kremi gibi sıvıların tercih ettiğiniz ulaşım türü için uygun olduğuna bakmanız oldukça önemli. Örneğin uçak için sıvı sınırlamalarına dikkat etmeli ya da otobüs için elektronik eşyaların zarar görmemesi adına yeterince korunduğunu kontrol etmelisiniz.

Tatil İçin En Doğru Tatil Çantasına Sahip Misin?

Tüm kontroller tamamlandıktan sonra geriye sadece tatil çantasının listendeki her şeyi rahat bir biçimde taşıyıp taşıyamadığına bakmak kalıyor. Boyutları ve malzemesi ne olursa olsun, seyahatiniz boyunca yanınızda olacak tatil çantanızın işlevsel ve tabii ki dayanıklı olması son derece önemli.

Öte yandan tatil çantanızın stilinizi de yansıtıyor olması paha biçilemez. Bu doğrultuda hem tarz sahibi hem yeterli kapasiteye sahip hem de dayanıklı bir tatil çantasına sahip olmak istiyorsanız ecanta.com.tr adresini ziyaret edebilir ve sizin için en doğru çantaya sahip olabilirsiniz!

 

Yukarıda açıkladığımız detayları zevkle okuduğunu ve senin için yararlı olduğunu umuyoruz. Şimdi sıra geldi tatile çantasının hazırlanmasına. Uzun süredir planını yaptığın tatil için zaman geldi çattı! Kısa süre sonra valizini hazırlayıp yola çıkacaksın, ancak valizine neleri koyup koymaman gerektiği konusunda kararsızsın. Belki yanına almak istediklerini valizine sığdıramadın, belki de hala valizine ne koyacağın hakkınızda hiçbir fikrin yok… Bu yazımızda tatile giderken alınması gerekenler listesini senin için detaylı bir şekilde listeledik.

Tatile Hazırlık!

Valizini hazırlamayı son dakikaya bırakma. Valizinizden önce hazırda bulunması gereken şeyleri hazırlayabilirsin. Eğer tatile uçak ile gideceksen check-in yaptığından emin ol. Biletini kolay ulaşabileceğin bir yerde sakla. Hatta telefonuna e-biletini kaydetmen daha iyi olacaktır. Ufak bir tavsiye de verelim: Uçuş tarihi yaklaştıkça uçak bileti fiyatları hızla yükselir. Çeşitli web sayfalarından hava yolu şirketlerinin bilet fiyatlarını karşılaştırarak en uygun fiyatlı bileti bulup alabilirsin.

Tatile Hazırlık!

Seyahatinde otobüs, gemi ya da tren tercih ettiysen yine biletlerinin çıktısını alman ve yanında bulundurman sana kolaylık sağlayacaktır. Dilersen bunu firmaların terminallerindeki gişelerinden de temin edebilirsin. Bunların yanı sıra atlamaman gereken bir başka nokta seyahat sigortanız. Poliçenin bir kopyasını yanında taşıman kötü ihtimallere karşı güvence olacaktır. Tatil için yurt dışına gidiyorsan da pasaportunu hatırlatmamıza gerek dahi yok, ancak pasaportunun fotokopisini almanı tavsiye ediyoruz. Eğer biraz dağınıksan ve eşyaların bu dağınıklıktan nasibini alıyorsa, pasaportunun yıpranmaması ve yanında güvenle taşıman için sana pasaportluk kullanmanı öneriyoruz. Pasaportluk modelleri arasından tarzına en uygun modeli seçebilirsin.

Tatilden evvel bir seyahat rehberi ya da tatilde yapılacaklar listesi hazırladıysanız yanınıza almayı ihmal etmeyin. Hatta defterinizin arasına bir de gideceğiniz yerin haritasını koyun. Telefonunuzdan haritaya bakmak yerine elinizde kâğıt bir harita ile gezmek size çok büyük keyif verecektir.

Otel rezervasyonlarınızı da tıpkı uçak bileti gibi önceden yaptırmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü istediğiniz otelde oda bulamayabilirsiniz ya da bulduğunuz oda umduğunuzdan çok daha pahalıya mal olabilir. Otel rezervasyonu yaptırmadan önce internetteki karşılaştırmalı sitelerden faydalanabilirsiniz. Böylelikle sizin için en uygun olan oteli bulup tatil maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Seyahat Eşyaları ve Bagaj

Öncelikle yola bir valizle mi yoksa sırt çantası ya da benzer küçük bir çantayla mı çıkacağına karar vermelisin. Seçeneğin ne olursa olsun sırt çantan da valizin de sağlam olmalı, seni yarı yolda bırakmamalı. Seçtiğin çantanın ihtiyacını karşılamasına özen göstermelisin. Sırt çantası konforlu olmalı; belini, sırtını ve omzunu ağrıtmamalıdır. Valizin ise dış yüzeyi ve tekerlekleri çok önemli. Dış yüzeyi kumaş olan valizler, plastik olan valizlere göre çok daha dayanıklıdır. Plastik valizler herhangi bir darbede kırılabilir ve seni yarı yolda bırakabilir. Seçtiğin valizin tekerlekleri ve tutma sapı da kaliteli olmalıdır.

Valiz seçiminde sen de birçok kişi gibi kararsız kaldıysan ve hangi valizi seçececiğini bilemiyorsan Her Boy ve Amaç İncelemesi İle En İyi Valiz Markaları içeriğimizi incelersen karar verme noktasında bu içeriğimiz senin için yararlı olacaktır. 

Seyahat Eşyaları ve Bagaj

Seyahat cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer seyahat cüzdanınız yoksa tatile çıkmadan önce edinmeni öneriyoruz. Bu cüzdanın içerisinde seyahatine dair tüm belgeleri koyabilirsin. Örneğin; biletlerin, kredi kartların bu cüzdanda olsun.

Vakit Geçirmek İçin Eşyalar

Seyahat ederken ya da güneşlenirken bolca vaktin olacak. Bu vakti değerlendirmek adına kitap okuyabilirsin. O yüzden çantana sevdiğin ve okumak için sabırsızlandığın bir kitabı almanı öneriyoruz. E-kitaplar ile aran iyiyse kitap okumak için telefon ya da tablet de tercih edebilirsin.

Tatile giderken yanına alman gereken bir diğer önemli eşya ise kulaklık. Kaliteli, dışarı ses vermeyen bir kulaklığın tatilinin kalitesini yükselteceğinden eminiz.

Vakit Geçirmek İçin Eşyalar

Yazıp çizmeyi seven biriysen yanına boş bir defter alabilirsin. Gittiğiniz yerlerin resmini çiz ve oraya dair ufak notlar al. Çizim yeteneğinin muhteşem olmasına gerek yok. Tatilin sona erip ve eve döndüğünde kendine ne kadar güzel bir hatıra hazırladığını anlayacaksın. Aylar sonra dönüp notlarına baktığında muhteşem taslaklar çıktığını göreceksin ve bu notlar anılarının canlı kalmasına yardımcı olacak.

Sevgili seyahat severler, elbette bu saydıklarımızın hepsini yanına almak zorunda değilsin; ancak önerilerimizin tatilde birçok konuyu kolaylaştırmasını umuyoruz. Sana sevdiklerinle birlikte eğlence dolu bir tatil dileriz! eçanta'da yer alan tümü orijinal çanta seçenekleri arasında sana en uygun olan çantayı rahatlıkla bulabilirsin.

Etiketlendi: Faydalı Bilgiler