Sağlıklı bir bedene sahip olmanın ilk koşulu vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak ve onları önlemektir. Eğer vücudun her bölgesinde belirli bir oranda yağlanma söz konusu ise; sağlık üzerine biraz endişe edilmelidir. Çünkü damarları ve organları yoran yağlanmalar, ileri günlerde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 

 


bel ölçümü

Bu sorunları önlemek ve tedbir almak için vücut ölçülerine dikkat edilmelidir. Kadın ve erkeklerin vücut ölçüleri sağlık kurallarına göre belirlenmiştir. Eğer göbek, bacak, basen ve göğüs bölgesinde aşırı rakamlar gözlemlenirse vücut yağlanmaya başlamıştır denilebilir.

 

Kilo artışının ve vücut yağlanmasının ilk izlerinden biri bel çevresinin genişlemiş olmasıdır. Bel çevresinin çok geniş olması da kıyafetlerde daha büyük bedenlerin seçilmesine neden olacaktır. Vücut kitle indeksinin dışında ve üst sınırlarında bir ölçüm tespit edildiğinde kilo üzerinde düşünmek gerekir. Bu konunun takipçisi olmak için sık sık bel çevresinin ölçülmesi önerilir.

Bel çevresinin daha ince görünmesi, yağlanmanın önlenmesi için sağlıklı bir yaşama sahip olmak gerekir. Düşük kalorili ancak doyurucu ve besleyici ürünler öğünlere girmelidir. Bel çevresinin genişlemesine neden olan tuz, şeker, un, yağ, fast food içeren ürünler belini ölçen kişilere daha yüksek rakamlar gösterecektir. Düzenli olarak bel çevresini ölçerek vücut kitle indeksini ve kilo alımını kontrol altına alabilirsin.

 

Peki, bel çevresi nasıl ölçülür? Bel ölçüsünü almak için ne kullanılmalıdır? Eğer spor yapmaya başladıysan ve kilo kontrolünü takip etmek istiyorsan sen de her ay bel ölçüsü alabilirsin. Üstelik bu bel ölçüsü kıyafet seçimlerinde de sana yardımcı olacak bir detay. Bel nasıl ölçülür dediğin anda merak ettiklerini bulacağın bu sayfada, bel ölçümüne dair püf noktaları görebilirsin. Kilo vermeye başlayanlar, terzi olacaklar, online kıyafet alanlar ve bel çevresini merak eden herkes için bu satırlarda yardımcı bilgiler yer alıyor. İşte bel ölçümü hakkında merak edilenler!


bel ölçümü

Bel Neden Ölçülür?

 

Çağımızın hastalığı haline gelen obezite, özellikle de bel çevresindeki yağlanma ile kendinden haber verir. Fast food gıdaların sık tüketimi, asitli ve şekerli içeceklerin sürekli içilmesi ve hareketsiz yaşam obeziteye neden olur. Obez durumuna gelmemek ve kilo alımına dur demek için bel çevresinin düzenli olarak hesaplanması gerekir. Kadın ve erkeklerde bel çevresinde oluşan yağlanma ve ölçümdeki artış birçok hastalığa meydan hazırlamaktadır.

 

Bel çevresinin hesaplanması, terziler arasında yaygın bir iştir. Pantolon ve etek, ceket ve elbise dikimleri için doğru bir taslak çizilmesi için bel çevresinin genişliği önemli bir bilgidir. Kıyafetlerin bedene uyumlu görünmesi için bel çevresi ölçülmektedir.


bel ölçümü

Kadınlarda Bel Çevresi Kaç Olmalıdır?

 

Kadınlarda sağlık açısından sınır olan bel çevresi ölçüsü 88 cm’dir. Eğer bir kadının bel çevresi hesaplanmasında 88 cm ve üzeri rakam dikkat çekiyorsa; bel bölgesinde yağlanmanın söz konusu olduğu konuşulur. Bu ölçümü birçok faktör etkileyebilir. 

 

Gebelik durumunda bel ölçümü yapılması zaten uygun değildir. Çünkü gebeliğin her haftasında karın bölgesinde genişleme olacağı için herhangi bir ölçüm sınırı söz konusu değildir. Bel çevresi, kilo verirken ve kıyafet dikimi yaparken ölçülür. Kadınlarda 88 cm ile daha fazlası sağlık açısından riskli ölçümler verecektir. 


kadınlarda bel ölçüsü


Erkeklerde Bel Çevresi Kaç Olmalıdır?

 

 

 

Erkekler için bel ölçüm sonuçları 102 cm ve üzeri olduğunda sağlık için riskli rakamlar gündeme gelebilir. Eğer yağlanmadan dolayı 102 cm ve üzeri sonuç alınıyorsa; sağlık konusunda tedbirlerin alınması gerekir. Ancak sporcu geçmişi olan ve kas kütlesi daha fazla olan erkeklerde 102 cm civarında bir ölçüm varsa; risk daha düşüktür. Özellikle de göbek bölgesinin şiş ve sarkık durması, ölçümde yüksek sonuçları almaya neden olacağı için; daha tedbirli davranmak gerekir. Sağlık bakımından erkeklerde olması gereken bel ölçüsü 102 cm civarıdır.


erkeklerde bel ölçüsü

Bel Ölçümünde Ne Kullanılır?

 

Bel çevresinin en doğru şekilde hesaplanması için mezura adı verilen ince ve kıvrımlı şerit metre kullanılır. Bu mezura sayesinde, belin kaç cm olduğu tespit edilir. Ayrıca mezura bacak, kol, basen ve göğüs bölgesini hesaplamak için de sık sık kullanılır. Bu alet sayesinde vücut ölçüleri en doğru şekilde hesaplanabilir. 


mezura

Bel Nasıl Ölçülür? 

 

Birçok kişi ayna karşısında vücut ölçülerini merak ederken kendine şu soruyu sorar: Belimizi nasıl ölçeriz? Bel ölçümü için gereken malzemeyi az önceki satırlarda not aldık. Kadın ve erkeklerde bel ölçüm değerlerini de yine ifade ettik. Şimdi bel nereden ölçülür sorusuna yanıt verirken bel bölgesi nasıl ölçülür konusuna değinelim. 

 

 • Doğru bir bel hesaplanması için mezuranın çıplak beline temas etmesi önemlidir. Kıyafet ya da atlet gibi kumaşlar, bel ölçümünün yanlış sonuçlanmasına neden olabilir.

 • Öncelikle belini elinle tespit et. Bu aşamada göğüs kafesinin altında ve kalça kemiğinin üzerine bir nokta bulmalısın. Bunun için iki elini eşit şekilde aynı hizada tutabilirsin.

 • Ardından mezuranın bir ucunda 0 cm olacak şekilde belinde sabitle.  Göbek deliğinin çevresini de seçebilirsin. 

 • Şimdi mezurayı beline sar ve 0 cm noktasına kadar 1 tur mezurayı döndür. Bu evrede normal hızda nefes al, karnını içe çekme ya da şişirme.

 • 0 cm noktasına diğer uçtan yaklaşan rakam, bel çevrenin kaç cm olduğunu gösterecektir. Eğer ilk ölçümde kararsız kalırsan 3 defa aynı ölçümü yapabilirsin.

 • Ölçümlerini bir kağıda ya da not defterine not alabilirsin.

 • Çıkan sonuçları, spor koçuna ya da doktoruna danışabilirsin. Sağlık söz konusu ise doktora bu ölçümle gidebilirsin. Vücut egzersizleri için başlangıç yapacaksan spor danışmanından yardım alabilirsin.

 • İstersen ince bir şerit alarak mezura kullanır gibi belini ölçebilirsin. Bu şeriti, göbek deliğinde bittiği yeri işaretledikten sonra düz bir zemin üzerinde mezura ile eşleştirebilirsin.

 • Bel çevresini doğru bir ölçümle hesaplamak için tuvaletinin olmaması ve kıyafetin mezura altında olmaması gerekir.


bel ölçümü

Pantolon İçin Bel Nasıl Ölçülür?

 

Bel bedeni nasıl ölçülür konusuna değinmişken pantolon alışverişinde sana yardımcı olacak bir konudan da bahsedelim istiyoruz. Pantolon bel nasıl ölçülür konusu özellikle de uzun süredir pantolon almamış kişilerin ihtiyacına göre bir konu. Epeydir pantolon almıyorsan ve kaç beden giyeceğini tahmin edemiyorsan sana bazı püf noktaları verelim.

 

Pantolon etiketlerinde “W” harfi yer almaktadır. Bu W harfi, belinin ölçüsü hakkında bilgi vermektedir. “L” harfi de bacak ölçünü ifade edecektir. Eğer W harfi, evde ölçtüğün bel çevrene yaklaşık bir rakam gösteriyorsa bu pantolonu deneyerek üzerinde nasıl durduğuna bakabilirsin. Bunun için alışverişe çıkmadan önce evde belinin ölçüsünü not alabilirsin.

 

Elinde bir pantolon varsa ve bu pantolonu denemek istiyorsan; belinden aşağı tutarak pantolon hakkında fikir sahibi olabilirsin. Bel sınırlarını aşan bir pantolonsa senin için büyük beden olduğunu düşünebilirsin. Kot pantolonlar ise kumaş pantolonlar aynı beden etiketine sahip değildir. Kot pantolonda 36 yazıyorsa bu ürünler kumaş ve eşofmanlarda 46 beden kullananlar için üretilmiştir mesela. Bunun için bel çevreni her zaman bilmen gerekir. 

 

Pantolonlarda yazan bedenlerin bel ölçüsü için karşılığı vardır. Bu rakamlar ise şöyledir: 

 

 • 32 yazan pantolon 79 cm bel ölçüsü içindir. 

 • 33 yazan bedenler ise 81 cm bel ölçüsüne uygundur.

 • 34 beden pantolonlar 84 cm bel ölçüsüne denk gelebilir.

 • 36 beden ürünler ise 86 cm bel ölçüsü olanlara daha rahat olacaktır. pantolon beli

İlginizi çekebilir: 

 

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

 

Telgraf Çiçeği Bakım Nasıl Yapılır?

 

Ağrısız ve Acısız Küpe Modası: Ear Cuff

 

Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı? Nasıl Seçilir?

 

Paraşüt Kumaş Nedir? Özellikleri ve Kullanımı

Etiketlendi: Faydalı Bilgiler