Belgesel izleyicilerinin kendine özgü bir tarzı olduğu çok açık. Evrenin sınırsız olanakları, yeryüzü, deniz, uzay, yemek, inançlar, sağlık, doğa, hayvanlar, tarih ve sayılabilecek diğer pek çok konuyla belgeseller aslında ‘gerçeğe en benzer’ filmlerdir.

 

 

Hakkında araştırma yapılan gerçekliklerin, sanatsal aktarımla izleyicilere sunulması açısından farklı bir kategoride yer alan belgeseller, hitap ettiği kitlenin bakış açısını genişletmek ve değişik pencereler açmak konusunda gerçekten başarılıdır.


izlenmesi gereken belgeseller

Doğa, sanat, bilimsel ve etnografik olmak üzere alt başlıklara ayrılabilen belgesel, insanın konu edilen olay ve duruma karşı yeniden bir ilişki ve dinamik kurulmasına vesile olur.

 

 

Adeta ‘gerçeğin’ tanımına yeni bir bakış kazandırır; zira kaliteli ve nitelikli bir belgesel yapımında konu hakkında uzmanlarınca derinlemesine araştırma yapılmış olmalıdır. Ki bu araştırmalar yapımcının, yönetmenin, senaristin ya da çekim ekibinin ve diğer tüm ekibin ‘görsele aktarımı’ aşamasında belli birtakım sinema tekniklerine ihtiyaç duyar.


kaliteli belgesel isimleri

Film ve diziler bir yana, gerçek ve sıkı bir belgesel izleyicisiysen ‘izlenmesi gereken belgeseller’, ‘en iyi belgeseller’ gibi aramalar yapıyor olabilirsin. Veya belgesel dünyasına yeni yeni ısınıyor, bu kategorinin başyapıtlarından başlamak için ‘mutlaka izlenilmesi gereken belgeseller’ hangileri sorusunu soruyorsan tam yerindesin! Hadi gel, şimdi seninle izlemeye değer belgeseller arasında kısa ve etkili bir yolculuğa çıkalım!


en iyi belgeseller

Herkesin Kesinlikle İzlemesi Gereken 10 Belgesel

 

Senin tarzın hangi belgesellerden yana? Tarihi gerçeklikler, savaşlar, vahşi doğa, uçsuz bucaksız okyanuslar, uzay, mutfak, medeniyetler, farklı inançlar ya da bambaşka bir alan? 

 

Senin için hazırladığımız dünyanın en iyi belgeselleri listesi, evde bol bol vakit geçirdiğimiz şu günlerde ilaç gibi gelecek! Kendini birkaç saatliğine dış dünyadan izole edip zihnini boşaltabileceğin, ilginç bilgiler edinebileceğin ve çekim kalitesi yüksek manzaralara şahit olabileceğin belgesel listesi en iyi seçimleriyle seni bekliyor.

 

En iyi belgeseller listemizde senin için ayırdığın zamana değecek, her biri farklı dünyaların kapılarını aralayan başarılı eserleri derledik. En iyi belgeseller listesi, kısa özetleriyle birlikte hemen şimdi senin için bu içerikte! Keyifli seyirler…1) Cosmos: Bir Uzay Yolculuğu (2014)

 

National Geographic kanalında yayınlanan Cosmos / Kosmos, bir çeşit belgesel dizisi. Düzenli, uyumlu ve sistematik bir evren anlamına gelen Kosmos, ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunuluyor. Yaşamın işleyişi ve bu sistemi oluşturan atomların gözle görünmeyen dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor. ‘Aynı yıldızın kumaşından’ olduğumuzu fark etmemize neden olan belgesel, uzay, evren ve bu sistemin işleyişi hakkında kafa yoran herkesin merakla izleyeceği bir yapım.

 

cosmos

 

2) Our Planet: Gezegenimiz (2011)

 

Doğa belgeselleri denildiğinde, bu bu alanın içinde olmasan bile isminin tanıdık geleceği Sir David Attenborough’un seslendirdiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği (WWF) işbirliğinde gerçekleştirildi. Belgeselde, yeryüzünün değerli canlı türlerinin yaşamlarının en ince ve hassas detayları 4K kamera teknolojisiyle aktarılıyor. 8 bölüm süren belgesel dizisi için 600 kişilik dev bir ekip görev aldı; ayrıca çekimler 50 ülkede 3500 günden fazla sürmüştür.

 

our planet

 

3) Chef’s Table (IMDb 8.4) Netflix

 

Emmy adayı bu belgesel dizisindeki 11 şefin restoranı, Dünyanı En İyi Restoranı listesine girmeyi başarmıştır. 6 sezonluk belgesel dizinin tamamı Netflix platformunda yer alıyor. Gastronomi ve Mutfak Sanatları, şeflerin mutfak kariyerleri, yiyeceklerin, restoranların gizli dünyaları ilgini çekiyorsa ‘yaşamsal ihtiyaç’ olarak standarta indirgenen beslenme ve yemeğin aslında ne denli göz alıcı bir sanat dalı olduğunu fark edeceksin; üstelik nefis çekimlerle!

 

chefs table

 

4) Free Solo (IMDb 8.6)

 

En İyi Belgesel Oscar ödüllü Free Solo, Alex Honnold’un dünyada tırmanması en zor El Capitan kayalıklarına ip kullanmadan yani free solo yaptığı tırmanışı konu alıyor. Çekim kalitesi ve nefes kesen görüntüleriyle pek çok aksiyon filminin tahtını sallayacak Free Solo, aynı zamanda ilham verici bir hikaye. Gerçek yaşam öyküsüne dayanan belgeselden, özellikle sporla ilgilenen pek çok kişinin alabileceği özel mesajlar yer alıyor.

 

free solo

 

5) Honeyland: Bal Ülkesi (IMDb 8.3)

 

Kuzey Makedonya yapımı belgeseli izlerken sık sık Türkçe kelimeler duyacak hatta konuşmaların anlamını alt yazı olmaksızın yakalayabileceksin! 92. Oscar ödüllerinde uluslararası film ve belgesel kategorilerinde aday gösterilen Bal Ülkesi, Makedonya’da Türk bir arıcı olan Hatice Muratova’nın hikayesini anlatıyor. Hem belgesel hem de uluslararası film dalın aday gösterilen ilk yapım olan Bal Ülkesi, merkezinde bir kadının hikayesini mercek altına alır. Güçlü ekolojik mesajlar ve bolca petek bal bulunan sahnelerden sen de çok etkileneceksin…

 

bal ülkesi

 

6) Hastane Korona İstanbul (2020)

 

Dünyanın yoğun bakım ünitesinde çekilen ilk koronavirüs belgeselinin TRT Belgesel yapımı olduğunu biliyor muydun? 2020 yılında tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan ve maddi manevi yıpratıcı bir süreci oluşturan Kovid-19 pandemisini, fedakar sağlık çalışanlarının merceğinden izlemek yaşanan bu felaketin aslında ne denli mühim olduğunu bir kez daha fark etmeni sağlayacak. Yoğun bakım ünitesinde sağlık çalışanlarının verdiği mücadeleye tanıklık etmek için izleyebileceğin bir belgesel.

 

hastane korona istanbul

 

7) La Marche De L'empereur: İmparatorun Yolculuğu 

 

"Benim amacım, buzun içinden gün ışığı görmemiş bir hikaye anlatmaktı. Yüz binlerce yıldır her kış tekrar tekrar yaşanan bir hikaye..." Yönetmen Luc Jacquet İmparatorun Yolculuğu adlı belgesel filmini bu sözlerle anlatan yönetmen, ilk kez uzun metraj bir yapımla izleyiciye sunmuş, imparator penguenlerinin Ankarktika’nın çetin şartlarında gerçekleştirdikleri sırrı çözülememiş yolculuklarını konu edinmiştir. Zarif hareketleri, eşlerine karşı kurları, karmaşık dansları ve sesleriyle bu penguenlerin buz çöllerindeki dünyasını keşfetmek sende ilginç bir pencere açacak.

 

imparatorun yolculuğu

 

8) Nazi Toplama Kampları Netflix

 

Korku filminden farksız 2. Dünya Savaşı’nın en çirkin yüzü Nazi Toplama Kampları adlı Netflix belgeseli, toplama kamplarında yaşanan içler acısı deneyimleri gözler önüne seriyor. Savaş sonrası kurtarılan kampların tüm gerçekliğiyle yansıtıldığı bu belgesel, tarihe gömülmesi çok zor olan bir katliamın sesli, görüntülü ve apaçık gerçek yansıması. Kamplarda çekilen görüntüleri, insanlığın nasıl bir aşağılanmaya maruz kaldığını gözler önüne sunan belgesel filmi izlerken etkisinde kalmaman imkansız.

 

nazi toplama kampları netflix

 

9) Afrika (IMDb 9.0)

 

2013 İngiltere yapımı belgesel dizisi Afrika’yı hiç görmediğiniz manzaralarla gözler önüne seriyor. BBC yapımı belgesel, kıtanın 5 farklı bölümünden yeni yaşamlar, yeni deneyimler sunuyor izleyicisine. Yeni teknolojinin imkanları kullanılarak muhteşem çekimler, nefes kesen manzaralar, vahşi hayatın dinamiği ve güzelliği bu belgesel dizisinde seni etkisi altına alacak. Kalahari, Savan, Kongo, Ümit Burnu ve Sahra adlı 5 bölümden oluşan belgesel, doğaseverler için muhteşem bir yapım.

 

afrika

 

10) Blue Planet II: Mavi Gezegen (IMDb 9.3)

 

2001 BBC yapımı belgeselin devamı niteliğinde Blue Planet 2 de elbette listemizde yerini aldı. Sunuculuğu Sir David Attenborough imzalı bir belgesele hazır mısın? Su altında 6 bin saat, 125 farklı çekim ve 4 yıllık bir emek. Öyle ki bu belgesel çekilene kadar ekip üyelerinde 3 düğün yapılmış, 4 ev satın alınmış, 5 bebek dünyaya gelmiş! Merak uyandırıcı okyanus ve su altı yaşamının efsane çekimler ve yeni teknolojiyle göz önüne serildiği belgeselde, kendini su altı yaşamının renklerine kaptıracaksın…

 

blue planet 2İlgini Çekebilir:

 

Sevgililer Gününe Özel 10 Romantik Film

Moda Severlerin Soluksuz İzleyeceği 8 Film

Seyahat Severler İçin Film ve Dizi Önerileri

 

Evde Sıkılmamak İçin Yapabileceğin 11 Aktivite

Şu Günlerde İhtiyacımız Olan: Mutluluk Veren Filmler

Etiketlendi: Evde Yaşam