Koronavirüs nedeniyle hayatını eve sığdırmaya çalıştığın şu günlerde zamanı kaliteli ve eğlenceli geçirebilmen için birçok aktivite seçeneğin bulunuyor. Salgından önce evde kalıp yapmayı planladığın her şey için şimdi tam sırası!

İzlemek istediğin filmler, okumak istediğin kitaplar, daha çok zaman ayırmak istediğin hobilerin için bir fırsat olarak değerlendirebileceğin bu süreç senin için faydalı ve keyifli anılarla doldurulabilir.

Senin için düşündüğümüz aktivite önerileriyle evde kaldığın günleri daha eğlenceli ve unutulmaz hale getirebilirsin. 


1- Ertelediğin Dizi ve Filmleri İzle

İşten, derslerden ve hayat koşuşturmasından vakit bulamadığın ama adını çokça duyduğun, merak ettiğin dizileri veya filmleri bu süreçte izleyebilirsin. Film ve dizi izleyebileceğin birçok alternatif platform bulunuyor. Eski filmler, kült filmler, komedi filmleri, belgeseller, popüler yerli ve yabancı diziler arasından her gün bir kaç tane izleyerek sinema alanında genel kültürünü geliştirebilirsin. Cipsini, çerezini hazırla ve anın keyfini çıkar. Ailenin diğer bireyleriyle de sinema saatleri düzenleyerek bu keyifli anı onlarla birlikte paylaşabilirsin.

Senin için geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğumuz "Mutluluk Veren Filmler" içeriğimizi incelemek isteyebilirsin.

müzik aleti çalmak

2- Çalmayı İstediğin Müzik Aletini Öğren

Amatör olarak bir müzik aleti çalmayı öğrenmek için 2 ay bile yeterli bir süredir. Karantina süreci daha ne kadar sürer bilinmez ama bir an önce kolay bir müzik aleti temin ederek, öğrenmeye başlamak için geç değil. Bunun için çekilmiş ücretsiz eğitim videolarından faydalanabilirsin. Ukulele, kalimba, mızıka gibi öğrenmesi daha kolay aletler, başlaman için ideal olabilir. Kim bilir belki karantina bitiminde dostlarına minik bir konserle sürpriz yapabilirsin. 

bitki dikimi

3- Bitki Dikimi ve Bakımı ile Kötü Enerjini At

Hayatının bir döneminde ekip biçmeyi, kendi domateslerini yetiştirmeyi mutlaka aklına getirmişsindir. Şimdi imkanların dahilinde bunu gerçekleştirmenin tam sırası! Balkonunda ya da bahçende domates, salatalık, biber gibi ürünler ekerek onların gelişimini günbegün takip edebilirsin. Toprakla vakit geçirmek ve bir bitkinin büyümesine şahit olmak dinlendirici bir aktivitedir. Küçük sukulentler, çiçekli bitkiler de evde hobi olarak ilgilenebileceğin bitkilerdir. Bu bitkiler, ilgilenmesi zevkli olduğu kadar balkonlara ve evlere de görsel bir şölen sunar.

online oyunlar

4- Online Oyunları Keşfet

Hiç kuşkusuz evde yapabileceğin en eğlenceli aktivitelerden biri oyunlar. Birbirinden keyifli oyunları keşfederek zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. Aynı zamanda online oyun oynayan diğer kullanıcılarla birlikte ortak bir anı paylaşarak sosyalleşebilirsin. Ekip halinde ya da bireysel olarak oynayacağın oyunları telefonuna ya da bilgisayarına yükleyebilirsin. Evdeki kardeşlerinle, annenle, babanla ya da eşinle birlikte oynayabileceğin oyunlar da var. Bu oyunlarla birlikte doyasıya eğlenebilir, evde kalmanın tadını çıkarabilirsin. 

kitap okumak

5- Yeni Kitaplar ile Farklı Dünyalara Açıl

Her yeni kitap yeni bir hikaye anlatır. Eğer kitap okumayı seviyorsan yeni yazarlar ve kitaplar keşfedebilir, yepyeni hikayelere şahit olabilirsin. Kişisel gelişim kitapları ile eksik yönlerini geliştirerek kendine ve hayata daha olumlu bakabilir, daha öz güvenli olabilirsin. Uzmanlık alanınla ilgili dergi ve makaleler de mesleğinde daha donanımlı ve bilgili olman konusunda seni ileri taşıyabilir. Roman, deneme yazıları, hikaye gibi türler arasından okumadığın klasikleri okuyarak bu yöndeki eksikliklerini tamamlayabilirsin. Ya da çok sevdiğin bir kitabı yeniden okuyabilirsin. 

görüntülü sohbet

6- Özlediğin Dostlarınla ve Yakınlarınla Görüntülü Sohbet Et

Uzun zamandır görüşemediğin, yan yana gelemediğin sevdiklerinle teknolojinin avantajlarından faydalanarak hasret gidermen artık çok kolay. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için tasarlanmış görüntülü sohbet uygulamalarından birini indirerek arkadaşınla ya da arkadaşlarınla karşılıklı sohbetin keyfini çıkar. 2 ve daha fazla kişiyle aynı anda görüntülü sohbet etmeye uygun programlar ile yalnızlığını paylaş, evde tek başına sıkılma! 

dil öğrenmek

7- Yeni Bir Dil Öğren

Çağımızın en önemli becerilerinden biri de ikinci bir dil bilmektir. Zamanım yok bahanesini söyleyemeyeceğin kadar evde vaktin var artık. Günlerinin bir kısmını yeni bir dili öğrenerek geçirebilirsin. Bunun için farklı metodlarla öğrenmeyi kolaylaştıran telefon uygulamalarından faydalanabilir ya da ücretsiz videolarla öğrenebilirsin. Farklı dillerde uzmanlaşmış eğitmenlerin ders videolarını izleyerek kısa sürede yeni bir dile başlangıç seviyesinde giriş yapabilirsin. Öğrendiğin dili daha da geliştirmen için o dili konuşan insanlarla görüntülü konuşarak kendini bu dilde daha da geliştirmen mümkün. 

karaoke gecesi

8- Ev Halkıyla Karaoke Geceleri Düzenle

Aile bireyleriye eğlenceli bir ev aktivitesi olarak karaoke yapabilirsin. Bunun için hemen bir karaoke mikrofonu temin etmelisin. Mikrofonsuz da yapılabilir bir aktivite olsa da mikrofonla daha eğlenceli olacağı kesin. Bu aynı zamanda en sevdiğin şarkıları bağıra bağıra söylemen için de bir fırsat. Ev halkına şarkı söylemekte ne kadar iyi olduğunu göster! Karaoke için kalabalık ailelere de gerek yok. Eğer evde yalnızsan bunu tek başına yaparak da eğlenebilirsin. En sevdiğin şarkıyı aç ve söyle. Sesine güveniyorsan bu anları videoya çek ve arkadaşlarınla da paylaş. 

egzersiz

9- Evde Hareketsiz Kalma Spor Yap

Tüm günleri yemek yiyerek, uyuyarak, bilgisayar başında hareketsiz kalarak geçirmek bedenine saygısızlık olur. Son derece sağlıksız olan bu düzen aynı zamanda görselliğini de bozarak ilerleyen aylarda öz güvenini de kaybetmene sebep olur. Gün içerisinde 1 saatlik zaman dilimini spor aktivitene ayır. Evde basit hareketlerle pilates, yoga, jimnastik, fitness yapabilirsin. Eğer bu sporlardan herhangi birini daha önce hiç yapmadıysan ve yapmak istiyorsan karantina sürecine özel online ücretsiz derslerden faydalanabilirsin. Karantina bitiminde sağlıksız, kilolu bir bedenle değil fit bir görüntüyle evden çık. 

resim yapmak

10- Resim Yaparak Çizim Yeteneğini Keşfet

Resim yapmak hem yaratıcı zekayı geliştiriyor hem de evde sıkılma anlarında en iyi terapi yöntemi oluyor. Resim yaptığın süreçte olumsuz düşüncelerden kurtuluyor ve sadece hayalindeki görüntüyü kağıda dökmeye odaklanıyorsun. Kara kalem ya da Bob Ross tarzı resimler yaparak içindeki yeteneği de ortaya çıkarman mümkün. Eğer alma imkanın varsa yağlı boyalar, tuval ve fırçalar resim yapmayı eğlenceli hale getirecektir.

Çizim yeteneğin yoksa yetişkinler için boyama kitapları da alabilirsin. Bu kitaplardaki görselleri kendi zevkine göre dilediğince boyayarak keyifli bir gün geçirebilirsin. 

ders çalışmak

11- Kariyerin İçin Ders Çalış

Okuldaki başarın ya da kariyer sınavların için yeni bir başlangıç yapabilirsin. Ders çalışmak için evde bolca vaktin var. Bu süreçte anlamadığın konulara odaklanarak açıklarını kapatman mümkün. Ya da mesleğin gereği yarım bıraktığın eğitimine kaldığın yerden devam edebilirsin. Bunun için lisans, yüksek lisans, doktora sınavlarına şimdiden hazırlık yapmaya başlayabilirsin.

Evde kaldığın günlerde zorlandığın derslere odaklanıp onları tamamla; kalan zamanında da en kolay bulduğun derslere çalış. Böylece başarılı olma şansın da artar. 

 

Tüm bu aktiviteler arasından elbet sana uygun bir şeyler bulabilirsin. Sana uygun olmayanları da deneyecek kadar vaktin var. Yeni hobiler edin, yeni sporlar dene, yapmadığın ama yapmak istediğin evde yapılabilecek her şeyi yap. Yeni tarifler dene, yeni lezzetler keşfet. Tüm gününü yatarak, uyuyarak ve strese girerek geçirme! Sağlığının kıymetinin farkında ol ve her anından keyif al. Bu süreçten unutulmaz anılarla, yepyeni kazanımlarla, başarılarla mutlu ve özgüvenli bir şekilde çık. Bunun için evde yapabileceğin aktivitelerle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsin! 

 

Etiketlendi: Evde Yaşam