TedX konuşmaları, son yılların en çok izlenen videoları arasında yer alıyor. Her biri kendi alanında uzman, mücadeleci, başarılı ve tanınan kişiler tarafından yapılan bu konuşmaların büyük bölümü kelimenin tam anlamıyla motivasyon kaynağı. Kimi zaman öğretici, kimi zaman yol gösterici kimi zamansa ilham verici olan bu konuşmalar sosyal medyada adeta viral oluyor.


en iyi tedx konuşmacıları

TedX konuşmaları Türkiye başta olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde gerçekleştiriliyor. Hatta ülkemizde de birçok şehir TedX organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Konuşmacılar kendilerine aktarılan süre içerisinde hikayelerini anlatıyor.  

 

Hikayeler, özellikle başarı hikayeleri her zaman ilgimizi çeker. Bir de bu hikayeler keyifli bir anlatımla aktarılırsa dinlemeye doyamıyoruz. TedX konuşmaları sizce neden bu kadar çok ilgi görüyor? Nedir bu konuşmaların sırrı? Bizce TedX konuşmalarını bu kadar popüler yapan etken içinde “tutku” barındırması. Konuşmacıların hemen hepsinde bu tutkuyu ve içtenliği hissetmek mümkün.

Bu yazımızda en iyi TedX konuşmalarını derledik. Birçok kişi için ilham verici olan bu videolar senin için de iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. Hazırsan, vakit kaybetmeden başlayalım! Şimdiden keyifli seyirler diliyoruz.

TedX Konuşmaları Nedir?

  • Şimdiye kadarki en iyi Tedx konuşmaları listesine geçmeden önce “TedX konuşmaları nedir” sorusunun yanıtını verelim istiyoruz.

  • TedX, paylaşmaya değer fikirlerin aktarıldığı bir programdır.

  • Fikir olarak, TED benzeri bir organizasyondur. TedX isminde “X” ise bağımsız olarak organize edilen TED etkinliklerini sembolize eder.

 en iyi tedx konuşmaları

TedX Konuşmacıları Nasıl Seçilir?

  • Gelelim TedX ile ilgili en çok merak edilen diğer soruya: TedX konuşmacıları nasıl seçilir? 

  • TedX’te konuşmacı olmanın iki yöntemi var.

  • Anlatacak hikayesi olanlar bizzat başvuru yaparak adaylığını koyabilir.

  • Bir diğer yöntem ise aday gösterilmedir.

  • İstersen sen de TedX’te ilham veren bir konuşma yapabileceğini düşündüğün kişiyi aday olarak gösterebilirsin.

  • Bunun için TedX’in web sayfasına giderek belirtilen formu doldurman yeterli.

 en iyi tedx konuşmaları

İlham Veren 12 TedX Konuşması

Sıra geldi merak edilen o listeye. İşte en çok izlenen 12 TedX konuşması! 

1) Emin Çapa – Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, en çok izlenen TedX konuşmalarından birinin sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Çapa’nın yaptığı konuşmanın kendisi kadar başlığı da dikkat çekiyor. “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?” başlıklı konuşmasında Çapa ,Türk eğitim sistemine yönelik eleştirilerde bulunuyor ve “Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulduysa, binlerce yıldır milyonlarca Türk neden suyun kaldırma kuvvetini bulamadı?” diye soruyor.

 

2) Celeste Headlee – Daha İyi Sohbet Edebilmenin 10 Yolu

 

Uzun zamandır radyo programı sunuculuğu yapan Celeste Headlee, keyifli anların ve gülüşmelerin eşlik ettiği konuşmasında daha iyi sohbet etmenin ipuçlarını paylaşıyor. Ne iş yaparsak yapalım iletişim hayatımızın her anında başrolde. Kendini bu konuda başarısız görüyor veya sohbet ve iletişim becerini daha iyi bir seviyeye taşımak istiyorsan bu konuşmadan çok şey öğrenebilirsin. 

 

3) Müfit Can Saçıntı – Domatesler Aceleye Gelmez

 

2014 yılında hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini üstlendiği Mandıra Filozofu filmiyle hafızamıza kazınan Müfit Can Saçıntı, TedX konuşmasıyla da birçok kişiye ilham oluyor. Müziğin sesini duyabilmemiz için hayatı hızlı değil molalar vererek yaşamamız gerektiğine dikkat çeken Saçıntı, hızlı yaşadığımızda hayatı ıskalayacağımızı vurguluyor. Saçıntı, “Hayatın yavaşı hızlısı yoktur döngüsü vardır” diyor ve ekliyor: Özgürlük, canının her istediğini yapmak değil, yapmayı istemediğin bir şeyi yapmamaktır.”

 

4) Robert Waldinger – Hayatı İyi Yapan Nedir?

 

Robert Waldinger, yetişkinlerin gelişimi üzerine 75 yıl süren bir araştırmanın başındaki bir isim. Tabii ki konuşmasında da bu araştırmalardan elde ettiği verileri keyifli bir şekilde sözcüklere döküyor. Amerikalı Psikiyatrist Waldinger, hepimizin merak ettiği o soruya yanıt bulmaya çalışıyor: “Hayatı iyi yapan nedir?”

 

5) Gezgin Teyze Ayşe Kurucu - Bana Bakıp Bu Teyze Mi Gezmiş Diyorlar?

 

Hayatın gerçekleriyle tanıştıktan sonra çocukluk hayallerini bir kenara bırakanlardan mısın? O zaman bu video senin için tam anlamıyla bir motivasyon kaynağı olabilir. Konuşmanın sahibi Ayşe Kurucu, çocukluk hayalinin peşinden neredeyse bir ömür koşmuş ve 60 yaşında 25 ülke gezmiş. Eşinden ayrılıp çocuklarını evlendirdikten sonra evde boş boş oturmak istemediğini belirten Kurucu, konuşmasında insanları yargılamadan ve ötekileştirmeden sevmenin önemini vurguluyor.  

 

6) Cem Seymen – Tek Umudumuz Gençlere İnanmak

 

Gazeteci Cem Seymen konuşmasında, geçmişte birçok başarıya imza atan Türk toplumunun gençlere inanarak yeniden başarılar elde edebileceğine dikkat çekiyor. Bu konuşmanın özellikle gençler için ilham verici ve yönlendirici olduğunu söylemeliyiz.

 

7) Brene Brown – Kırılganlığın Gücü

Amerikalı Profesör, Öğretim Görevlisi, Yazar ve Podcast Sunucusu Brene Brown’un Kırılganlığın Gücü başlıklı konuşması kesinlikle paylaşılmaya değer! Aidiyet, empati gibi yakınlık duyguları üzerine çalışan Brown konuşmasında kendisini bu konular üzerinde çalışmaya iten sebepleri ve arayışı aktarıyor.

8) Ahmet Naç – Sen Atatürk’sün, Senin Elin Kanar mı? 

Ahmet Naç ismini daha önce duymuş olabilirsin. Evet, sıradan bir ilkokul sınıfını baştan yaratan kişiden bahsediyoruz. Naç, “Sen Atatürk’sün, Senin Elin Kanar mı?” başlıklı konuşmasında Atatürk’ün hayatını farklı bir bakış açısıyla aktarıyor.

 

9) Sam Berns – Mutlu Bir Yaşam İçin Benim Felsefem

 

Progeria hastası Sam Berns, TedX konuşmasında 3 mutluluk tavsiyesinde bulunuyor. Bu konuşmadan 1 ay sonra yaşama veda eden Berns’in 3 mutluluk felsefesini şu şekilde özetleyebiliriz: Yapamayacağınız şeyleri kabullenin, etrafınızı kaliteli insanlarla çevirin ve her zaman yaşamınızı zenginleştirmeye çalışın.

 

10) Betul Mardin – Engelleri Avantaja Çevirin

 

Halkla ilişkiler sektörünün duayen ismi Betul Mardin, “Engelleri Avantaja Çevirin” başlıklı konuşmasında gençlere adeta hayat dersi veriyor. Hayatta karşımıza çıkan engellerin başarının ayak sesleri olduğuna inanan Mardin, özellikle kadınlara kendi ayakları üzerinde durmalarını öğütlüyor. Hemcinslerine meslek sahibi olmanın önemini aktaran Mardin, hayattaki enerjinin yaş kaç olursa olsun çalışarak kazanıldığını söylüyor.

 

11) Neslican Tay – Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim

 

Kansere karşı verdiği mücadele ile tanınan Neslican Tay, TedX’in en iyi konuşmalarından birinin sahibi oldu. Kanser sebebiyle sağ bacağını kaybeden Tay, yaşadığı bu olumsuzluğa rağmen yaşam enerjisi ve tutkusundan hiçbir şey kaybetmiyor. “Ben bir bacaktan ibaret değilim ki, çok daha fazlasıyım diyen” Tay, kimsenin de kendisine acıyan gözlerle bakmasını istemiyor. TedX etkinliğinde yaptığı konuşmayla gönülleri titreten Tay, ne yazık ki 20 Eylül 2019 tarihinde yaşam mücadelesini kaybetti. Hafızalarda ise sahnede dimdik durarak yaptığı muhteşem konuşması kaldı.

 

12) Kerem Dündar – Tanıştıralım, “Beyniniz”

 

Beynimiz; çok merak edilen, üzerine sayısız araştırmaların yapıldığı, buna rağmen bilinmezlikle dolu organımız. Herkes beynin nasıl çalıştığını, nasıl daha iyi çalışabileceğini merak ediyor. Beyin araştırmaları üzerine doktora yapan Uzm. Dr. Kerem Dündar, katkıda bulunduğu araştırmaların sonuçlarından da yola çıkarak “beyni” anlatıyor. 

 

en iyi tedx konuşmaları

 

İlgini Çekebilir:

Hangi Friends Karakterisin?

Evde Yılbaşı Geçireceklere 11 Film Önerisi

Seyahat Severler İçin Film ve Dizi Önerileri

Moda Severlerin Soluksuz İzleyeceği 8 Film

Netflix Listene Ekle: En İyi Festival 10 Filmi

Bir Eylül Akşamı İzlemek İsteyeceğin 12 Film

Herkesin Kesinlikle İzlemesi Gereken 10 Belgesel

Şu Günlerde İhtiyacımız Olan: Mutluluk Veren Filmler