Dolabını en son ne zaman kontrol ettin? Peki ya çantalarını, ayakkabılarını, kıyafet ve aksesuar çekmecelerini? Ne zamandır giymediğin hatta satın aldığını dahi unuttuğun kaç kıyafetin var? Devamlı olarak hızlı tüketime odaklandığımız modern dünya yaşamında kıtlık bilincine o denli adapte olmuşuz ki neye ne kadar sahip olduğumuz hakkında karar verme yetimizi kaybettik; bolluk, çeşitlilik arayışı, ‘bulunsun’culuk anlayışında kaybolduk… Peki sen, sevgili okur sadeleşmek ve minimalizm adına kendini nerede görüyorsun?


minimalist giyim tarzı

Minimalizm, tüketim çılgınlığı her ne kadar popülaritesini sürdürse de sessiz adımlarla derin derin etkilerini göstermeye başladı. 1960’lı yıllarda sanat çerçevesi içerisinde bir akım olarak ortaya çıkmış olan minimalizm, zamanla tasarım dünyasında da kendine yer edindi. Böylece, fazlalıkların ötesinde, sadeleşmenin verdiği özgürlük hissine geçiş yapılmaya başlandı. Tasarımın yaşam stilimize etki eden önemli bir kolu olan moda dünyasında da minimalizm ilgi gördü. Abartıdan uzak, yalın ve sadeliği esas alan minimalist şıklık, kıyafet ve aksesuar tasarımlarında tercih edilir bir konuma yükseldi.

İlk bakışta durağan ve kısıtlayıcı özellikler sergiliyor gibi görünse de esasında minimalist giyim tarzı; gün içinde dolap karşısında ‘bugün ne giysem’ sorunsalına yaratıcı bir ivme kazandırıyor. Zaman içinde dolabını minimalist giyim akımına uygun düzenlediğinde aslında kombin oluşturmanın ne kadar pratikleştiğini birebir deneyimliyor olacaksın. Einstein, Acun Ilıcalı, Steve Jobs gibi isimlerin çoğunlukla benzer kıyafetleri giyiyor olmasının sırrı da işte bu minimalist kıyafet modası anlayışında gizli. Tek çeşit, desensiz siyah tişörtlerden çok daha farklı ve çeşitli bir dolap hazırlayabilecek maddi güce sahip ünlü isimlerin neden belirli bir tarza yöneldiğinin bir anlamı olmalıydı elbette: Minimalizm yani, sadeleşmek!

 

Minimalist moda ve giyim tarzı, pratik ve zaman kazandıran akım olmasının yanı sıra ‘zamansız ve sürdürülebilir’ bir dolap imkanı sunuyor, oldukça ideal ne dersin? Yani, sen minimalist kıyafet alışverişi ile dolabını düzenlediğinde hava şartları ve mevsim dışında farklı bir çaba göstermene gerek kalmayacak trend içinde bulacaksın kendini. Zaten minimalist moda anlayışı sende oturmuş olacak ve zaten yeni sezonun popüler desenleri, renkleri ya da tasarımlarının kısıtlı ve kalıcı olmayan furyasından uzak durarak dolabını uzun ömürlü tasarımlarla düzenlemiş olacaksın. Hem ekonomik hem sürdürülebilir, kulağa harika geliyor!

 

minimalist kombinler nasıl yapılır

 

Uygulamaya karar verdiğinde ve bu minvalde iyi planlanmış adımlar atmaya başladığında yaşamının ne kadar hız kazandığını görecek ve özgürleşmenin tadına daha net varacaksın, gerçekten! Eğer, minimalizm kıyafet modasına nasıl yansıdı, minimalist giyim tarzı nedir, ben de dolabımı sadeleştirmek istiyorum nereden başlamalıyım gibi sorular zihnini hareketlendirmeye başladıysa şimdi dilersen minimalizm ve moda arasında bağlantıya ışık tutan alt başlıklarımıza doğru ilerleyelim. İşte, fazlalıklardan kurtularak yaşam şeklini, kıyafet alışkanlıklarını değiştirebileceğin minimalizm dünyası ve ipuçları!


minimalist kombinler

Minimalist Giyim Tarzı Nedir?

 

 • Minimalizm akımını sadeleşmek, abartıdan, fazlalıklardan uzaklaşmak olarak açıklayabiliriz; bu minvalde minimalist giyim tarzı için sadeleşme akımının modaya yansımasıdır, diyebiliriz.

 • Sade ve şık olmak, duru güzelliği ortaya çıkarabilmek adına diğer detaylardan arınmak minimal moda anlayışısının esasları arasında yer alır.

 • Minimalist kıyafet tasarımları çoğunlukla tek renkli, desensiz veya çizgisizdir.

 • Gri, siyah, beyaz, lacivert, toprak tonları gibi mevsimsiz, zamansız renklere tasarımlarda ağırlık verilir.

 • Süreklilik özelliği olan bu moda anlayışı aynı zamanda çabasız, doğal ve duru güzelliği vurgular.

 • Minimalist kıyafetlerle kıyafet dolabı oluşturmak oldukça ekonomiktir; çünkü satın alınan kıyafetler bir sonraki sezonlarda rahatlıkla kullanılabilir. 

 • Modası geçmeyecek sade tasarımlardır.

 • Minimalist moda anlayışında her ne kadar baskı, desen, renk ya da çizgi bulunmasa da kıyafetlerin üretildiği kumaşların kalitesi önemlidir.

 • Kıyafetler dar veya vücudu saran tasarımlardan ziyade dökümlü ve boldur.

 • Minimalist kıyafetlerde derin dekoltelere yer verilmez; mütevazı bir giyim stilidir.


minimalist giyim tarzı

Minimalist Giyim Tarzı Nasıl Uygulanır?

 

1. Adım: Ayıklama

 

Minimalist giyim tarzı anlayışında adeta kendimi buldum, hemen işe başlamalıyım! Diyorsan ve bu aşamada nasıl minimal bir dolaba sahip olacağın hakkında soru işaretleri taşıyorsan şimdi ilk adımla başlayalım. Bu aşamada senden istediğimiz dolabını açıp karşısına geçtikten sonra iyi bir muhakemeyle kıyafetlerini değerlendirmen. İşte şu şekilde:

 

 • Öncelikle uygulaman gereken ilk adım göz yoran renk, desen ve çizgilerden uzaklaşmak.

 • Dolabını açıp şöyle bir göz at ve belirli bir sezonda trend olan daha sonrasında ışıltısını kaybeden kıyafetlerini ayır.

 • Bir bütün olarak senin, cildinin, gözlerinin veya gülüşünün önüne geçebilecek abartılı tasarımlara sahip kıyafetleri de ayıklamalısın.

 • Amacımız seni ön plana çıkaracak; ancak sade çizgiden uzaklaşmayacak kıyafetler dışında tüm diğerlerini saf dışı bırakmak.

 • Ayırdığın ve artık gerçekten kullanmamaya karar verdiğin kıyafetlerini geri dönüşüm amaçlı bağışlayabilir veya ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsin.


minimalist kıyafetler

2. Adım: Yeni Düzen

 

Dolabını fazlalıklardan arındırıp dingin bir görüntü elde ettiğinde 2. ve son adıma hazırsın! Evet, fark ettiysen minimal bir dolap oluşturmak aslında ne kadar kolay! Bu aşamada bütçene uygun bir alışveriş planı seni bekliyor olacak. Alışveriş denildiğinde hemen gözünde büyümesin; çünkü kıyafet seçmek artık her zamankinden çok daha rahat ve hızlı olacak senin için. Ayrıca kaliteli ve uzun ömürlü kıyafetlerle sezonlar boyu şıklığını koruyabileceksin. Nasıl  mı?

 

 • Mevsimine uygun olarak siyah, beyaz, lacivert, pastel tonlar, toprak tonları renklerde kazak, bluz, tişört veya hırkalar seçebilirsin.

 • Kıyafetlerini seçerken desen, çizgi, baskı gibi detaylardan uzak durmalısın.

 • Kahverengi - camel renk bir kaban, siyah deri ceket, gri mont kış aylarında yeni aldığın renklerin her birine uyum sağlayabilecek temel taşlar.

 • Koyu lacivert kot pantolonlar; gri, siyah, beyaz, lacivert ve toprak tonlarında kumaş pantolon, etek ya da taytlarla alt parçaları tamamlayabilirsin.

 • Minimal modada metal ve küçük aksesuarlar çoğunlukla büyük ve ışıltılı takılara tercih edilir. Aksesuar alışverişinde bu ipucunu göz önünde bulundurabilirsin.

 • Minimalist takılar çoğunlukla geometrik şekillere sahiptir.

 • Klasik gözlük modelleri, şapka ve şallar kullanabilirsin.

 • Çanta ve ayakkabı seçimlerinde ise dolabındaki diğer tüm parçalarla kombinlenebilecek modellere yönelmelisin.

 • Sadece bir kombinle uyumlu ayakkabı veya bir bluzuna çok yakışan çanta minimalist giyim tarzı özelliklerinin dışındadır. 

 • Çantaların arasından seçip kullandığın bir model, dolabındaki diğer parçalarla da rahatça kullanılabilmeli; işin sırrı burada, yani işlevsellikte!


minimalist modası

Minimalist Giyim Tarzının En Kolay Örneği: Monokromatik Kombinler

 

Monokromatik kombinler; minimalist moda anlayışının özü, temel taşı! Peki nedir monokromatik kombin ve nasıl oluşturulur? Sıkı dur, şimdi sana dünya üzerindeki en kolay ve sıfır risk taşıyan kıyafet eşleştirme yöntemini açıklayacağız, hazır mısın?

 

 • Bu tarz kombinlerin sırrı tek renkte! Baştan ayağa tek renk kıyafetler giyerek nötr bir görüntü elde edebilirsin.

 • Siyah kazak ve siyah pantolon, gri elbise ve gri mont, toprak renklerinin farklı tonlarında etek, ceket, beyaz gömlek ve beyaz etek, lacivert kot pantolon üzerine lacivert kot gömlek gibi tek renk kombinler monokromatik anlayışın en genel temsilcileridir.

 • Dikkat dağıtıcı renk, desen, ışıltı, zincir, püskül, taş veya parıltı gibi detaylardan uzak dingin ve sade kombinlerdir.

 • Minimalist giyimin getirdiği bu sadelik sayesinde mimiklerin, yüz ifaden, konuşman ve gülüşün çok daha ön planda olacak.


minilast kıyafet

Minimalist Kombinlerini Taçlandıran Sade, Şık ve İşlevsel Çantalar eçantada!

 

Çanta sektöründeki 40+ yıllık tecrübesi ile zamansızlığın en kuvvetli ve somut örneklerini müşterileriyle buluşturan Tuğba Çanta kuruluşu eçanta, senin her anına eşlik edebilecek özel tasarımlara yer veriyor. “Benim stilim belli!” Diyen kullanıcılarımızın zevkine en uygun klasik modeller, uzun ömürlü kullanıma uygun kaliteli, orijinal çantalar ecanta.com.tr adresinde…

 

Yerli ve yabancı, dünyaca ünlü, kaliteli markaları bünyesinde bir araya getiren, ülkenin en köklü online çanta satış platformu eçantada minimalist giyim tarzını taçlandırabilecek işlevsel ve zamansız tasarımlara sahip çantalara tek tıkla ulaşabilirsin! 

 

minimalizm


Minimal moda anlayışına uygun desensiz, yazı ve baskısız çantalar; siyah el ve omuz çantaları; camel, taba bel çantaları, çapraz askılı çantalar; lacivert ve kullanışlı kadın çantaları; siyah, kahverengi cüzdan modelleri, modası kolay kolay geçmeyecek özel tasarım çanta çeşitleri eçantada seni bekliyor!

 

Hızlı teslimat ve güvenli ödeme garantisiyle eçanta üzerinden yapacağın tüm alışverişlerde alt limit olmaksızın kargo ücreti için sadece 1 TL ödeyebilir; tüm sorularına yanıt vermeye hazır müşteri hizmetleri ekibi ile anında iletişime geçebilirsin! Mutlu günlerde kullanman dileklerimizle…

 

 
Etiketlendi: Trendler