Doğum… Mucize nedir deseler bu kelimeyle anlatabilirdik! Bir canlının anne vücudunda büyüyüp gelişmesi, adım adım tüm oluşum evresi başlı başına bir mucize! Anne olmadan, o duyguyu ve bebeğinin kokusunu, dokunuşlarını, masum bakışlarını içten özümsemek elbette mümkün değil; ama yine de bu güzelliğe sahip olanlar mutlaka ödüllendirilmeli, mutlu ve motive edilmeli! Çünkü büyülü bir dünya olduğu kadar sorumluluğu da epey ağır ve zorlu… Neticede bu hayata bir insan yetiştirmek, onu her açıdan besleyip geliştirebilmek gerçekten olağanüstü bir özveri gerektiriyor, öyle değil mi?


yeni doğum yapan anneye ne alınır

Eğer senin de yakınlarında, çevrende, arkadaşlarının arasında veya ailende yeni doğum yapmış bir anne varsa ona güzel bir hediye alarak bu süreçte mutluluğuna ortak olabilir; dünyaya getirdiği bebeği veya bebekleri için tebrik niteliğine hoş bir jest hazırlayabilirsin.

 

Lohusa dönemi olarak da bilinen yeni doğum süreci ve eve her açıdan bakıma muhtaç bir bebeğin katılması kimi zaman zorlu ve yorucu geçebilir; hatta çoğu zaman. Bu dönemde hediyeyle ziyaretine gideceğin annenin temel ihtiyaçlarına özel bir armadan sepeti oluşturmak hoş bir fikir olabilir.

 

Dilersen kendisini ziyaret etmeden önce herhangi bir şeye, eşyaya, gıdaya veya malzemeye ihtiyacı olup olmadığını sorarak daha işlevsel ve ihtiyaca yönelik faydalı hediyeler de hazırlayabilirsin. Empati kurarsan bunun aslında öylesine satın alınmış bir hediyeden daha makbule geçebileceğiniz az çok sen de tahmin edebilirsin :)

 

yeni doğum yapan anneye hediyeler

 

Bu dönemde çiçeği burnunda annemiz yorgun ve uykusuz olacak… Bebeğin doğduktan sonra eve ve dış ortama adapte olması zaman alacak; muhtemelen bebeği ziyarete gelen misafir sayısı da fazla olacağı için senden ricamız bu ziyareti mümkün olduğunca kısa tutman ve eğer ihtiyaç varsa ev halkına yardımda bulunman…

 

Peki, şimdi geçelim yeni doğum yapan anne için hediye tavsiyelerine! Bakalım, sen içinden hangisini seçeceksin?


yeni doğum yapan anneye hediye önerileri

Yeni Doğum Yapan Anneye Alınabilecek En İyi 8 Hediye

 

Yeni doğum yapan anneye alınabilecek en güzel hediyeler listesi huzurlarında! Yakınlarında yeni doğum yapıp hastaneden evine dönen lohusa bir anne var ise bu fikirleri gözden geçirebilir; sana en uygun olanı seçip çiçeği burnunda anneye hediye edebilirsin. Hazırsan başlayalım:

 

1) Yenidoğan Sepeti

 

Yenidoğan sepeti yeni doğum yapan bir anneye alabileceğin en mantıklı ve gerekli hediyelerden biri! Çünkü bu sepetin içinde yok yok! Öncelikle bebeğin pişir olma riski yüksek olduğu için hassas cildine uygun bebek pişik kremi, banyo için uygun gelişimi gösterdiğinde ihtiyacı olacak, onu mis gibi kokutacak bebek şampuanları, bebek losyonu ve bebek yağı satın alarak bu sepete ekleyebilirsin. Dilersen son dönemde oldukça sık kullanılan burun açma aparatlarından da alabilirsin; anneler bu üründen memnun.


yenidoğan hediye sepeti

2) Süt Yapan Yiyecekler Sepeti

 

Bu kez yenidoğan bebek için değil anneyi şımartmak için bir sepet hazırlıyoruz! Yeni doğan annemiz bu dönemde bir hayli yorgun düşecek, uykusuz geceler onu bekliyor olacak. Bu süreçte en önemli detaylardan biri de anne sütünün bebek için yeterli olabilmesi. Süt yapan yiyeceklerden oluşan bir yiyecek sepeti gerçekten de tüm aileyi mutlu edecektir; elbette dolaylı yoldan bebeği de! Peki ne gibi yiyecekler olabilir bu sepette? Tahin helvası, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler, yulaf ezmesi, mevsimine göre armut, hurma, dut gibi taze meyveler de ekleyebilirsin. Bu besinler hem anneye enerji verecek hem de bebek için elzem anne sütü miktarını artırmaya yardımcı olacak.


yeni doğum yapan anneye hediyeler

3) Süt Sağma Pompası

 

Anne süt, bebeğin ilk ve en önemli besinidir. Süt sağma pompası da bu dönemde yeni doğum yapan anne için olmazsa olmazlar arasında. Yani, bu hediye kesinlikle kullanışlı olacak diyebiliriz. Bu aşamada atlamaman gereken detay pompayı almadan önce anneye danışmak. Zira, süt sağma pompalarında fazlaca çeşit var. Elbette, annemize en uygun olanı seçmek ve hediyenin faydalı olabilmesini sağlamak amacıyla irtibat halinde olmak gerekir.


süt sağma pompası

4) Lohusa Kıyafetleri

 

Yeni doğum yapan anneye ne hediye alınır diye merak ediyorsan aslında sana verebileceğimiz en hızlı yanıtlardan biri de lohusa kıyafetleri! Bu dönemde annenin vücudu tabii ki değişimler yaşayacak ve gün içinde sürekli bebeğiyle ilgileniyor olduğu için rahat olması gerekecek. Lohusa kıyafetleri alırken dikkat etmen gereken püf noktası emzirmeyi kolaylaştıran özellikte tasarlanmış olmaları. Tabii, annenin beden ölçüsünü de biliyor olmalısın.


lohusa kıyafetleri

5) Ev Yapımı Lohusa Şerbeti, İkramlık Yiyecekler

 

Yeni doğum yapan anneye hediye almak yerine kendi evinde temiz temiz hazırlayabilirsin! Malum, yeni doğum yapan annenin evine bebek ziyareti için gelen çok olacak. Bu durumda anne haliyle yorgun ve sağlık açısından toparlanma sürecinde olacağı için tüm enerjisini bebeğe ayırmalı… Sen de, anneye ve bebeğin bulunduğu eve katkıda bulunabilmek adına hediye satın almak yerine kendi ellerinle lohusa şerbeti hazırlayabilirsin. Eğer şerbet yapılmışsa eve gelecek misafirlere ikram edebilmeleri için ev yapımı ikramlıklar hazırlayabilirsin. Bu da oldukça işleri kolaylaştıran bir fikir; üstelik ekonomik!


lohusa şerbeti

6) Bebek Bakım Kitabı

 

Doğum yapan anne eğer ilk bebeğini dünyaya getirdiyse bir miktar telaşlı olabilir… Çünkü ailenin yeni ve minik üyesi çok hassas olacağı için ona nasıl davranacağını, ağladığında aç mı yoksa bir yeri mi acıyor yoksa gazı mı var çözemiyor; hangi durumda bebeğine nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilemiyor olabilir. Bu gibi durumlar için ona rehberlik edecek, alanında uzman bir kişi tarafından kaleme alınmış, kaliteli bilgiler içeren bebek bakım kitabı hediye edebilirsin. Anne veya baba boş vakitlerinde bu kitabı inceleyerek yenidoğan bebeklerine nasıl bakım uygulamaları gerektiği hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirler…


bebek bakım kitabı

7) Yenidoğan Bebek Kıyafetleri

 

Yeni doğum yapan anneye hediye önerileri arıyorsan sana bir başka faydalı fikir vereceğiz! Yenidoğan bebek kıyafetleri bu süreçte geri çevrilemeyecek hediyelerden biri. Hızla büyüyeceği bir evrede olduğu için kıyafete her daim ihtiyaç olacak. Annenin doğum yaptığı mevsime göre kışlık kalın veya yazlık daha ince kıyafetler seçebilirsin. Dilersen daha sonraki aylarda kullanabileceği kıyafetlerden de satın alabilirsin. Yenidoğan bebek kıyafetleri kategorisinde ihtiyaçlarına yanıt verebilecek pek çok çeşidi inceleyebilirsin. Bunun için dışarı çıkmana gerek kalmadan online bebek mağazalarını ziyaret edebilirsin.


yenidoğan kıyafetleri

8) Kullanışlı Bebek Bakım Çantası

 

Geldik listenin yıldızına! Bebek bakım çantası bir annenin eli ayağı gibidir bu dönemde. Bebeğin her türlü ihtiyacını sığdırabileceği, taşıması kolay, işlevsel ve bol cepli bir bebek bakım çantası gerçekten hayat kurtarıcı bir hediye olacak. Üstelik bu hediye kaliteli malzemeden ve bebek dostu hassas kumaştan üretildiyse çok daha makbul! Termal gözü bulunan bebek bakım çantalarında anne sütü, sıcak su veya mama gibi ısısı korunması gereken gıdalar korunabiliyor. Dilersen su geçirmez kumaştan üretilen bebek bakım çantalarını da seçebilirsin. Bu aşamada acaba hangisini almalıyım, bebek bakım çantası nasıl seçilmeli diye sorarsan biz senin için çoktan yanıtladık bile! eçantada hızlı ve güvenli alışverişin tadını çıkararak bebek bakım çantalarını inceleyebilir; bebek bakım çantası seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını da blog yazımızdan okuyabilirsin.

 

İlgini Çekebilir:

Bebek Bakım Çantası Nasıl Seçilir?

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Beslenme Çantası Seçerken 4 Önemli Madde

Sağlıklı Kalmak İçin Evde Egzersiz Önerileri

Doğum Hastane Çantası Hazırlığı ve Hamilelikte Corona Virüs

Etiketlendi: Faydalı Bilgiler