Arkadaşlık genellikle doğal olarak gelişen, ne zaman ve nasıl başladığını bilmediğimiz bir süreç oluyor. 


arkadaşlık ipuçları

Bazı durumlarda arkadaş edinmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Nasıl arkadaşlık kuracağını bilmiyorsan, doğru yerdesin! 

Arkadaşlık kurabilmek için gerekli adımları senin için derledik. Konu ile ilgili detaylar yazımızın devamında seninle. Keyifli okumalar!

 

Arkadaş Bulmana Yarayacak Tavsiyeler

Arkadaş bulmak için okul, kurs, iş gibi alanların yoksa, şimdi sana bahsedeceğimiz adımları izleyebilirsin.

 • Gönüllü olabilirsin. Bir bakımevinde, barınakta ya da kâr amacı gütmeyen herhangi bir organizasyonda görev alabilirsin. Burada pek çok insanla gönüllü olarak çalışırken, kolaylıkla arkadaş edinebilirsin.

 • Kursa git. İlgi duyduğun ve öğrenmek için henüz bir adım atmadığın bir şey var mı? Müzik aleti, yabancı dil, dans ya da resim kurslarına katılarak hem kendini geliştirebilir hem de seninle aynı zevke sahip çeşitli insanlarla arkadaşlık kurabilirsin.

Şimdi vereceğimiz taktikler sayesinde artık “nasıl daha çok arkadaş edinilir” diye düşünmene de gerek yok. Her adımı doğru şekilde uygularsan pek çok arkadaşın olacağına eminiz.

 

arkadaş bulmak

Arkadaşlık Kurmana Yardımcı Olacak Tavsiyeler

Nasıl iyi arkadaş edinilir diye düşünüyorsan, şimdi sana vereceğimiz tüyoları uygulayabilirsin.

 • Öncelikle göz teması kurup gülümseyerek adım atabilirsin. Bu sayede iki taraftan biri mutlaka sohbet konusu açacaktır. Konuşma esnasında göz teması kurmak, arkadaşlık için önemli bir adımdır.

 • Yapılan çeşitli araştırmalara göre, başkalarını tanımlarken kullanmış olduğun sıfatlar, kişilik ile ilişkilendiriliyor. Bu teori ise spontane özellik aktarımı olarak adlandırılıyor. Örneğin karşındaki insana ya da insanlara kibar olduğunu, zeki olduğunu söylerseniz, karşındakiler de seni bu özellikler ile ilişkilendirecektir. Bu nedenle arkadaşlık kurmak istediğin kişilere küçük iltifatlar edebilirsin. Yine de dozu fazla kaçırmamaya özen gösterebilirsin.

 • Yapmacık davranışlardan uzak durmak da önem taşıyor. Kendin ol ve her şeyi akışa bırak. Bazen senin kusur sandığın davranışların, karşı taraf için öyle görülmeyebilir.

 • Ortak yönler hakkında konuşmak iyi bir arkadaşlığın temelleri arasında yer alıyor. Ortak yönünü keşfettiğin insanlarla daha sık ve daha kuvvetli iletişim kurabilirsin.

 • Arkadaş olmaya çalıştığın kişi ya da kişilerle sık sık vakit geçirmeye özen göstermen gerekiyor. Ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar hızlı kaynaşırsınız. Bu nedenle ortak aktiviteler bulmaya çalışabilirsin.

 • Tüm bu adımlardan sonra arkadaşına sadık kalmaya, sadece iyi gün değil kötü gün dostu olmaya da özen göstermelisin. Bu sayede kırılması zor bir arkadaşlık bağı yaratabilirsin.

arkadaşlık kurmak

Yeni Okulda Nasıl Arkadaş Edinilir?

Yeni bir okul ortamında arkadaş edinmek zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle yeni bir okul ortamında uygulayabileceğin bazı taktikleri senin için hazırladık. 

 • Sınıfın ortasında oturmaya özen gösterebilirsin. Sınıftakiler bu sayede seni daha kolay fark edecek ve tanışmak için adım atacaktır.

 • İlk izlenim için hijyenine özen gösterebilir, güzel bir kombin yapabilirsin.

 • Okulda futbol, basketbol gibi kendi ilgi alanlarına uygun etkinlikleri gördüğünde oradakilerin arasına katılarak yeni arkadaşlar edinebilirsin.

 • Güler yüzlü olmayı unutmaman gerekiyor. Güler yüz her zaman dikkat çekicidir.Üniversitede nasıl arkadaş edinilir diye düşünüyorsan, yine bu adımları takip edebilirsin.

yeni ortamda arkadaş edinmek

Yeni Bir Şehirde Nasıl Arkadaş Edinilir?

Yeni bir şehre adım atmak, yeni bir hayat başlangıcı gibi hissettiriyor. Yeni hayatında çevrene yeni arkadaşlıklar katmak isteyebilirsin. Bunun için sana birkaç küçük tüyo hazırladık.

 • Öncelikli olarak yerel mağazaları ziyaret edebilirsin. Burada ortak zevklere sahip olduğun kişilerle karşılaşman da mümkün. Üstte yer verdiğimiz arkadaş kurmana yardımcı tavsiyeler ile kolaylıkla arkadaş edinebilirsin.

 • Eğer bir işiniz yoksa köpek gezdirmeyi deneyebilirsin. Bu sayede hem keyifli yürüyüş yapabilir hem de para kazanabilirsin. Üstelik köpek gezdirirken arkadaş edinmen de mümkün. Sevimli dostlarımıza kim kayıtsız kalabilir ki?

 • Instagram gibi sosyal medya uygulamalarından yararlanabilirsin. Yakınlardaki konumlara bakabilir, kafeleri keşfedebilir, buralarda sıklıkla paylaşım yapan insanları takibe alıp, mesaj atmayı deneyebilirsin.

 • Eğer daha önce bulunduğun şehirde bulunmuş arkadaşların varsa, onlarla iletişime geçerek sana yardımcı olmalarını isteyebilirsin. Onların arkadaşları ile tanışabilir, tavsiyelerine uyabilirsin.

 • Sürekli gideceğiniz bir mekan edin. Bir kafe ya da bar, neresini beğenirseniz oraya sık sık gitmeye özen göster. Bu sayede mekana sıklıkla gelen kişilerin mutlaka ilgisini çekersin. Üstelik mekanda çalışanlarla da arkadaşlık kurabilirsin.

yeni şehirde arkadaşlık

Yeni Bir İşte Nasıl Arkadaş Edinilir?

Yeni bir iş ortamı her açıdan gerici olabiliyor. Bu nedenle çalışanlarla arkadaşlık kurmak, yeni olmanın zorluğunu azaltabiliyor. Senin için yeni bir işte arkadaş edinmenin püf noktalarını derledik.

 • İnsanlara ismi ile hitap etmelisin. Yapılan araştırmalara göre özellikle iş ortamında isimle hitap etmek, karşındaki insanın aklında yer edinmene yardımcı oluyor.

 • Yemek molalarında iş arkadaşlarına katılıp katılamayacağını sor. Olumsuz bir dönüş almayacağına eminiz.

 • Ofiste masana yapışıp kalmamalısın. Arada mola vererek bir çalışma arkadaşının yanına gidip sohbet edebilirsin.

yeni bir işte arkadaşlık

Sanal Ortamdan Nasıl Arkadaş Edinilir?

Sanaldan arkadaş edinmek en zor yöntemlerden biridir. Çünkü karşındaki insana görmeden güvenmek gerçekten cesaret istiyor. Yine de bazı küçük tüyolarla yanlış insanlarla karşılaşma riskini aza indirebilirsin.

 • Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında ilgini çeken konulara yorumlar yazabilirsin.

 • Forum sitelerine üye olarak paylaşım yapabilir, paylaşımları dikkatini çeken kişilerle iletişime geçebilirsin.

 • E-spor gibi etkinlikleri takip ederek ortak ilgi alanlarını paylaşabileceğin kişilerle tanışabilirsin.

 • İnternet üzerinden yapılan kitap kulübü etkinliklerine katılabilirsin.

sanal arkadaş

Yabancı Arkadaş Nasıl Edinilir?

 • Yabancı arkadaş edinmek Türkiye’de aslında oldukça kolay. Pek çok alanda turistlerle karşılaşabilir ve onlarla sohbet edebilirsin. 

 • Günümüzde Koreliler ön planda olduğundan Koreli arkadaş nasıl edinilir sorusu akıllara geliyor. Eğer yüz yüze konuşmaktan çekiniyorsanız, çevrenizdeki insanlardan ortak arayabilirsiniz. 

 • Bunun yanı sıra yabancı arkadaş edinmek, dil öğrenmek için çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar üzerinden yabancı arkadaşlar edinerek, dilinizi de geliştirebilirsiniz.

yabancı arkadaş edinmek

Yakın Arkadaş Olmak İçin Gerekli Süre Nedir?

 • İletişim profesörü olan Jeffrey Hall tarafından yapılan araştırmaya göre, bir insanı sıradan bir arkadaş olarak kabul edebilmeniz için gerekli olan saat 50. 

 • Karşınızdaki insanı tam olarak arkadaş olarak kabul etmeniz için ise, o kişiyle ortalama olarak 90 saat vakit geçirmeniz gerekiyor. 

 • Sen de bu süreyi göz önünde bulunarak, yeni arkadaşlarını hayatına katabilirsin. 

yakın arkadaş olma süresi

 

İlgini Çekebilir:

Paris Işıltısı Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Reformer Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hamak Yogası Nasıl Yapılır? Faydaları Nedir?

Doğal At Kılı Fırçası Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Jade Roller Kullanımı ve 7 Faydası, İşe Yarıyor Mu?

Yeni Yılda Daha İyi Bir Sen İçin 6 Gerçekçi Hedef

Yüz Yogası: Parlak, Genç ve Pürüzsüz Cildin Sırrı!

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı? 5 Pratik Adımda Kusursuz Görünüm